O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

NA JAKIE PYTANIE SOBIE DZISIAJ ODPOWIESZ?

NA ILE JESTEŚ SZCZĘŚLIWY/SZCZĘŚLIWA W PRACY?

1/31/2019

0 Comments

 
Obraz
O!KARIERA!

Weź kartkę i długopis. Usiądź wygodnie. Napisz na środku kartki słowo: SZCZĘŚCIE.
Zamknij oczy i zastanów się nad tym: Co w Twoim życiu zawodowym daje Ci szczęście.
Masz?
Zapisz chmurę słów, którą masz w głowie. Pokoloruj, obramuj.
Odłóż kartkę na bok – wrócisz do niej pod koniec tego wpisu.


Czy da się skwantyfikować szczęście? Powiedzieć, że w 30% albo 90% jestem szczęśliwy zawodowo? Tak i nie. Tak, ponieważ każdy z nas może znaleźć swoją własną definicję 30 lub 90%. Nie, ponieważ każdy z nas jest inny, a więc żadne generyczne narzędzie nie powie nam: na ile jesteś szczęśliwy/wa. Jednak, jak to w świecie bywa, prawdziwa odpowiedź brzmi: „to zależy”. Zależy od naszego poziomu samoświadomości, tego kim jesteśmy, po co robimy te a nie inne rzeczy, na czym nam zależy, co nas motywuje. Dlatego właśnie dzisiaj chciałabym przedstawić Wam kilka narzędzi, które pomogą Wam w budowaniu tej świadomości o sobie, czyli przybliżać Was do obliczenia poziomu szczęścia zawodowego!
Satysfakcja zawodowa jest silnie powiązana z motywacją w pracy. Na temat samej motywacji powstało wiele publikacji, m.in. znana książka Daniela H. Pink, pt. „Drive”, o której pisaliśmy już na naszym blogu. Aby w prosty sposób zobrazować sobie własne motywatory można skorzystać, m.in. z 3 narzędzi.

1. Powrót do przeszłości

Instrukcja:
  1. Przypomnij sobie trzy sytuację ze swojego życia (nie muszą być związna jedynie z pracą zawodową), w których byłeś/aś maksymalnie zmotywowany/wana.
  2. Rozpisz sobie te sytuacje.
  3. Zastanów się jakie czynniki pomagały Ci w budowaniu tak wysokiego poziomu motywacji.
  4. Wypisz sobie te motywatory.
  5. Zastanów się w jakim stopniu, w Twojej obecnej sytuacji te motywatory są spełnione. Oznacz je na skali od 1 – 10.
  6. Czym jest dla Ciebie ta wartość? Gdzie chciałbyś się znaleźć aby zyskać większą satysfakcję?
 
2. „Moving motivatores”
https://management30.com/practice/moving-motivators/

Ćwiczenie to zostało stworzone przez Jurgena Apello – twórcę podejścia Management 3.0.  Na powyższej stronie możesz pobrać karty do tego ćwiczenia za darmo. A jak grać? Możesz użyć kart, co najmniej w dwóch wersjach. Po pierwsze jako rozszerzenie poprzedniego narzędzia.

a. Wówczas wytnij sobie dodatkowe puste kartki, na których (oczywiście jeśli już się nie pokrywają) pojawią się Twoje własne motywatory, które udało Ci się ustalić.
b. Następnie spróbuj nadać im ważność. Który jest dla Ciebie najważniejszy, aż do najmniej znaczącego elementu. 
c. Zastanów się co może stać się z nimi przy zmianie pracy lub podjęciu innej ważnej decyzji.
d. Przenieś motywatory z pozytywnym wpływem wyżej, a z negatywnym niżej. Co zauważasz?
 
 
3. Test Kotwic Scheina

Edgar H. Schein
– amerykański psycholog oraz badacz kultury organizacyjnej. W 2006 roku wydał on publikację poświęconą, tzw. Kotwicą zawodową. W skrócie, kotwica zawodowa jest czymś, co ewoluuje w czasie tworząc nasz indywidualny obraz samoświadomości. Innymi słowy kotwice są Twoją indywidualną reprezentacją kompetencji zawodowych, motywatorów oraz wartości. Zawierają:
- talenty, umiejętności – rzeczy, w które uważamy że jesteśmy dobrze i te które uważamy, że nie idą nam najlepiej,
- motywatory i potrzeby – rzeczy, które są dla nas ważne i przyjmują formę celów, np. Pieniądze, niezależność, status,
- podejście oraz wartości – rodzaj organizacji, w których czujemy się swobodnie, są to takie organizacje, które pasują do wyznawanych przez nas wartości.
Schein wyróżnił 8 kotwic, a są to:

1. Profesjonalizm (kompetencje techniczne  oraz specjalistyczne)Kotwica ta jest silnie połączona z dążeniem do mistrzostwa w danym obszarze. Osoby u których dominuje ta kotwica są w stanie poświęcić inne motywatory na rzecz możliwości ciągłego podnoszenia swoich kompetencji eksperckich. 

2. Przywództwo 
Celem zawodowym jest tutaj zdobywanie nowych doświadczeń z zakresu zarządzania. Motywatorem do działania będzie odpowiedzialność za rezultaty pracy grupy. Silnie powiązana z dążeniem do rozszerzania obszaru swojego wpływu, możliwości oraz decyzyjności.
 
3. Autonomia i niezależność 
Osoby, które mają silnie rozbudowaną tą kotwicę przede wszystkim cenią sobie możliwość kreowania swojej własnej ścieżki w pracy, przy dużej ilości wolności w doborze sposobu oraz czasu realizacji zadań. Bezpośrednio związane z tendencją do frustracji wynikającej z obostrzeń czy zasad panujących w danych organizacjach.
 
4. Bezpieczeństwo i stabilizacja 
Głównym motywatorem do działania jest emocjonalny oraz wyraźnie lojalny związek z daną organizacją w zamian za bezpieczeństwo i przewidywalność. Dla osób w tej kategorii nowe wyzwania, czyli „wrzucenie na głęboką wodę” może powodować silne poczucie stresu i niepokoju.
 
5. Kreatywność i przedsiębiorczość 
Kategoria w której osoby ciągle szukają czegoś nowego, innego, lepszego, bardziej kreatywnego. Nieszablonowość oraz innowacyjność to drugie imię. Zwykle są to osoby, które łatwo podejmują ryzyko biznesowe oraz w łatwy sposób potrafią odnaleźć się w nowym środowisku. Przy pracach odtwórczych rodzi się w osobach z tej kotwicy duży poziom frustracji.
 
6. Usługi i poświęcenie się dla innych 
Słowa klucz to idee i wartości wyznawane przez reprezentanta tej grupy. Możliwości tworzenia świata lepszym miejscem do życia, pomoc innym, leczenie chorób, itd. To wartości, które są nadrzędnym motywatorem i które mogą prowadzić do odrzucania różnych ofert zawodowych jeśli nie będą spełniane.
 
7.Wyzwanie 
Osoby te lubią się sprawdzać w różnych sytuacjach, ciągle udowadniać sobie i światu, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Walka, rywalizacja i możliwość bycia najlepszym jest tu najlepszym motywatorem do działania. Osoby takie świetnie odnajdują się w środowiskach presji czasu, pożarów, radzenia sobie z różnymi przeciwnościami.
 
8. Styl życia 
Bardzo ważną wartością dla osób z ej grupy jest zachowanie balansu między życiem prywatnym, a zawodowym. Bardzo ważne są relację z bliskimi, czas na własne zainteresowania oraz rozwój.


Aby ułatwić sobie określenie własnych kotwic powstał 40-to pytaniowy kwestionariusz. Kwestionariusz pomaga przede wszystkim skupić swoje myślenie nad tym czego tak naprawdę chcemy od rozwoju zawodowego. Jednak zapewne nawet już teraz po przeczytaniu krótkiego opisu każdej z kotwic macie poczucie, która przemawia do Was bardziej.

Mając te 3 narzędzia przed sobą wygospodaruj chwilę czasu aby wykonać choć jedno z nich. Zastanów się nad wynikami. Spróbuj osadzić je w konkretnych sytuacjach. Poczuj emocje, które towarzyszyły Ci w danym momencie.
Mam wyniki i co dalej?
​
Po pierwsze wróć do swojej kartki, którą stworzyłeś/aś na początku tego wpisu. Może już teraz widzisz jakieś nowe połączenia i opcje.  

A już za tydzień będziesz mógł/mogła dalej pracować ze swoją kartką szczęścia. W kolejnym wpisie rozszerzymy naszą narzędziownię diagnostyczną w temacie, pt.” Odkryj swoją karierę czyli dobra diagnoza to podstawa!”. 

Katarzyna
0 Comments

10% SZCZĘŚCIA

1/29/2019

0 Comments

 
Obraz

Dzisiaj chcę przedstawić Wam Dana. Dan jest dziennikarzem; przez pewien czas był korespondentem wojennym (m.in. w Afganistanie i Iraku). W pewnym momencie, relacjonując wydarzenia z innych krajów uzależnił się od adrenaliny; a gdy po powrocie do kraju zaczęło jej brakować  - od narkotyków. Narkotyki, tak samo jak adrenalina, były dla niego sposobem na ucieczkę od nudnej codzienności i niezbyt przyjemnych myśli. Punktem zwrotnym dla bohatera tej opowieści był atak paniki, którego doświadczył na wizji w 2004 roku. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda atak paniki dziennikarza, zachęcam do obejrzenia relacji Dana. Po tym wydarzeniu postanowił zmienić kilka rzeczy w swoim życiu. I udało mu się to z sukcesem.

Dan nie potrzebował coachingu, lecz psychoterapii. I skorzystał z niej. Piszę jednak o nim, bo Dan dzieli się swoimi doświadczeniami w różnorodny i inspirujący sposób potrzebny także w coachingu - pisze książki, prowadzi podcast, współtworzy aplikację. Wszystkie te działania realizowane są z punktu widzenia sceptycznego i nie pozbawionego poczucia humoru dziennikarza. Wszystkie też pokazują w jaki sposób uważność (mindfulness) i medytacja pomagają lepiej żyć - być szczęśliwszym o tytułowe 10% . Ale po kolei.

Książki to “Szczęśliwszy o 10%. Jak ujarzmiłem krytyczny głos w mojej głowie, obniżyłem poziom stresu i znalazłem to, co naprawdę mi pomaga. Historia prawdziwa” i, jako współautor, Meditation for Fidgety Sceptics (“Medytacja dla niecierpliwych sceptyków”). Tytuły książek świetnie oddają ich zawartość. Pierwsza opisuje doświadczenia Dana, a druga jest inspiracją dla osób, które podchodzą do medytacji jak do "jeża".

Treści zawarte w książce stały się też podstawą dla podcastu. Dan zaprasza do audycji różnych gości, z którymi rozmawia o ich życiu lub o jakimś ważnym z punktu widzenia jego idei temacie - na przykład w połowie stycznia rozmawiał z dr Ellen Hendriksen o lęku społecznym.

Jest także aplikacja, która zawiera kursy związane z medytacją i uważnością oraz same medytacje. Przez 7 dni można przetestować bezpłatnie jej pełną wersję.

To co mówi Dan skierowane jest do osób, które chciałyby się dowiedzieć nieco więcej o uważności i medytacji, ale chcą mieć za przewodnika sceptyczną osobę. Te pozycja to także świetne wsparcia w wypracowywaniu u siebie nawyków związanych z uważnością, medytacją czy też szeroko rozumianym rozwojem osobistym. Rozwojem, w którym może Wam towarzyszyć Coach.

Seweryn



0 Comments

CO MOŻE CI DAĆ COACHING KARIERY?

1/24/2019

0 Comments

 
Obraz
W ramach serii O!KARIERA dziś odcinek pierwszy i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Co może Ci dać coaching kariery?

Miałyśmy wiele pomysłów na ten post. Wybrałyśmy wersję z opowieścią. Poznajcie zatem trzy postacie (Beatę, Weronikę i Mateusza) i ich historie, dzięki, którym odpowiemy Wam na dzisiejsze pytanie.


Beata: Od poniedziałku do piątku pracuję w wielkiej firmie. Poprawka - tak naprawdę coraz częściej "zdarza się" pracować w weekend. Choć to dobrze płatna praca, to czuję, że firma mnie pochłania. Dokładniej całe moje życie, gdyż nie mam czasu na sprawy osobiste. Praca sprawia mi satysfakcję, ale wydaje mi się, że coś jest nie tak. Ostatnio mam problem z wstawaniem rano... Chciałabym coś zmienić ale nie wiem co, lub na co.

Weronika: Jestem przede wszystkim Mamą. Tak siebie zawsze przedstawiam. Mamy trójkę dzieci. Najmłodsza córka ma 2 lata. Spędzam z nimi całe dnie i czuję, że czas im poświęcony kiedyś “zaprocentuje”. Z wykształcenia jestem nauczycielką matematyki. Swoją karierę zawodową dzielę na dwa okresy: na ten przed dziećmi i ten, który jest gdzieś tam daleko w nieokreślonej przyszłości. Zdaję sobie sprawę, że nie ma szans by wrócić do zawodu i dalej uczyć w szkole. Rodzina raczej wspiera mnie w tym bym dalej "matkowała". Ogólnie cieszę się ze wsparcia państwa ale… No właśnie jest ale... Po prostu czuję, że mogę coś więcej. Czego bym chciała? Chyba znaleźć zdalną, dobrze płatną pracę, która będzie mnie cieszyć...

Mateusz: Jestem świeżo "upieczonym" absolwentem. Obecnie poszukującym pracy. Mam wszechstronne wykształcenie. I pomału dochodzę do wniosku, że chyba za wszechstronne… Kolejne rozmowy kwalifikacyjne nie przynoszą upragnionej pracy. Mógłbym wysyłać zgłoszenia już wszędzie...ale nie o to mi chodzi w życiu. Pytasz o co mi chodzi? Szukam pracy z perspektywami, z możliwością rozwoju. Tego, że udowodnię wszystkim, że mogę zrobić w życiu coś "wow". Jak to zrobić? Co wybrać? Nie wiem...czuję chaos... Do tego po kolejnym fiasku rozmów, żałuję, że nie znam dobrze języka angielskiego. Ostatnio kuzyn zaproponował mi otwarcie wspólnej firmy ale boję się łączyć interesy zawodowe z rodzinnymi.


Takich historii coaching kariery zna o wiele więcej. Każdy na różnym etapie życia, stawał przed wyzwaniem: Moja kariera: ale co dalej? Na różne sposoby szukamy wtedy rozwiązań, tak jak powyżsi bohaterowie. Teraz wyobraźcie sobie, że Beata, Weronika i Mateusz postanowili skorzystać z coachingu. Każde z nich wybrało Coacha kariery i postanowiło umówić się na sesję. Na wstępie zarówno Beata, Weronika i Mateusz dowiadują się, że Coach nie powie żadnemu z nich, co robić. Będą natomiast ściśle współpracować. I choć Coach nie udzieli odpowiedzi, to każdemu z nich osobna pomoże zrozumieć, jak się czuje i czego chce. Każde z nich może odkryć swój cel. O co tak naprawdę im chodzi. Czy u Beaty to będzie obawa przed pierwszymi symptomami przepracowania? Czy Weronika jest w stanie uwierzyć w swoje możliwości? A w jakiej roli zawodowej (pracownik - szef) najlepiej odnajdzie się Mateusz?

Każde z nich może być niezadowolone ze swojej roli i czuć, że chcą opuścić swoją strefę komfortu. Jednocześnie coś powstrzymuje ich od wykonania pierwszego kroku. Dla przykładu, Beata może się martwić, że zmiana kariery zawodowej jest nieodpowiedzialna - “A co, jeśli to zła decyzja?”.  Choć gdzieś podświadomie czuje, że powinna dać sobie szansę znalezienia czegoś lepszego, czegoś bardziej satysfakcjonującego.

Coach kariery to ekspert w słuchaniu. Będzie słuchać i pomoże każdemu z nich przeanalizować obecną sytuację zawodową (i nie tylko), a także co najważniejsze zrozumieć swoje uczucia. Dla każdego z nich jest to bardzo trudne do zrobienia. Weronika próbowała porozmawiać o tym ze swoją Mamą ale usłyszała tylko “Ciesz się z tego co masz. Gdzie zarobisz więcej niż to, co dostajesz od państwa?”. Podobnie Mateuszowi i Beacie nie wystarczają rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Czują, że potrzebują profesjonalnego wsparcia.  

Każda sesja coachingowa może ich przybliżyć do celu. Z każdej mogą wyjść z nowymi przemyśleniami, odkryciami - wewnętrzną poradą. Jest jedno wyzwanie. Porada, jaką otrzymają, będzie całkowicie zależała od nich samych, ich życiowej sytuacji, uczuć, potrzeb i motywacji. Coaching może pomóc im przełamać te uczucia. Beata może odkryć wpływ, jaki jej praca ma na jej życie. Mateusz może zrozumieć, co się dzieje w jego życiu i jak radzić sobie ze szczególnymi stresorami. Możliwe, że tak naprawdę nie ma nic złego w tym by Weronika nie szukała nowej pracy. Zamiast tego to jej życie rodzinne wpływa na jej poczucie szczęścia.

Nie wiemy jak potoczy się proces coachingowy u trójki naszych bohaterów. Być może celem Beaty, Weroniki lub Mateusza okaże się coś innego. Jednak nie zmienia to faktu, że zarówno Beata, Weronika jak i Mateusz chcą zrozumieć swoje życie. Chcą zrozumieć siebie, swoje decyzje, lepiej poznać to kim chcą być zawodowo. Gdyby poszli do doradcy zawodowego, lub mentora dostaliby odpowiedź co według kwestionariuszy i badań specjalistów powinni zrobić/ czym powinni się zająć. Wybrali jednak coaching i dzięki niemu mają szansę na "coś więcej".



Coaching kariery może przynieść każdemu z nas dużo cennego. Jeśli nie masz pewności, jak powinna dalej wyglądać Twoja kariera, być może warto poświęcić trochę czasu na zbadanie dróg pasujących do Twoich pasji i mocnych stron. Zastanów się, co lubiłeś/lubiłaś robić jako dziecko? Czy było jakieś szczególne hobby lub umiejętność, z której korzystałeś? Co lubisz robić w swojej pracy? Czym zawodowo chcesz się zajmować za 5 lat?

Możesz poprosić znajomych o informację zwrotną. Poproś ich o wypisanie Twoich mocnych stron. Porozmawiaj z nimi o tym co napisali i jednocześnie popatrz na to, jak Ty siebie określasz? Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić decyzje, które musisz podjąć by osiągnąć swój cel.

Zapisz swoje spostrzeżenia. Weź na sesję coachingową. Wraz ze wsparciem Coacha możesz zbudować plan działania i zacząć pracować nad swoimi celami.


A za tydzień Katarzyna napisze dla Was post pełen inspiracji pt: Na ile jesteś szczęśliwy w obecnej pracy?

Ewa
0 Comments

A MOŻE ZACZNĘ SŁUCHAĆ PODCASTÓW?

1/22/2019

0 Comments

 
Obraz
Podcasty. Do słuchania. Dają możliwość przyswajania inspirujących i interesujących, a co najważniejsze wybranych przez Ciebie treści w dogodnym miejscu i czasie. Jeśli nie miałaś/ nie miałeś do tej pory kontaktu z podcastami, tym bardziej zachęcam. Słuchanie podcastów w czasie jazdy samochodem, komunikacją publiczną, ćwiczeń, prasowania czy sprzątania jest świetną okazją do poszerzania horyzontów. W skrócie, słuchanie podcastów, to łatwy do wypracowania i rozwijający nawyk:)

Jak słuchać podcastów?

Istnieje szereg aplikacji na telefon, z których można skorzystać. Ich wybór zależy przede wszystkim od systemu operacyjnego, którego używasz, tego czy chcesz zapłacić za aplikację i Twoich osobistych preferencji. Moja rada: sprawdź jakie aplikacje są dostępne dla Twojego systemu operacyjnego, zacznij od jakichś bezpłatnych i zobacz jakie funkcjonalności są dla Ciebie istotne; a jeśli uznasz, że potrzebujesz czegoś więcej, wybierz płatną. Osobiście korzystam z Androida i od kilku lat z płatnej aplikacji Pocket Casts .

Dlatego, dzisiaj zamiast książki polecamy podcast dla liderów (Coaching for Leaders), którego gospodarzem jest Dave Stachowiak. Audycja adresowana jest do osób chcących rozwijać kompetencje przywódcze lub wspierać inne osoby w takim rozwoju. Gdy piszę te słowa (styczeń 2019 roku) można już odsłuchać 400 odcinków. Jest więc z czego wybierać!

Standardowa audycja trwa około 40 minut. Jej większość zajmuje rozmowa z zaproszonym gościem na jasno określony temat związany z kompetencjami przywódczymi. Ostatnio pojawił się Daniel Goleman, by odpowiedzieć na pytania słuchaczy o inteligencję emocjonalną. Inne tematy z ostatnich miesięcy: Jak sprawić by pracownicy nie wracali z tymi samym pytaniem? Jak dbać o swoją reputację? Jak inspirować wspólne uczenie się? Raz w miesiącu Dave wraz z żoną odpowiadają na pytania słuchaczy.

Ponadto, autor oferuje cotygodniowy newsletter, w którym można znaleźć podsumowanie ostatniej audycji, przekierowanie do audycji po podobnej tematyce, polecane lektury czy audycje. Moim ulubionym bonusem są notatki gospodarza z przeczytanych książek.

A co do samych podcastów będziemy jeszcze wracać i inspirować Was ciekawymi tematami do słuchania.

Seweryn

​
0 Comments

O!KARIERA - NOWA SERIA NA O.COACHING!

1/10/2019

0 Comments

 
Obraz
Nowy Rok - nowe wyzwania! Dla wielu z naszych Klientów to czas, który bardziej niż inne mobilizuje do analizy i zmiany. Na bazie naszych doświadczeń z Klientami, ale i potrzeb jakie część czytelników nam zgłosiła, postanowiłyśmy razem z Katarzyną rozpocząć wspólną serię pod tytułem O! KARIERA!  

O czym będziemy seria?

O karierze, o pracy i związanych z nią: zagadnieniach/wyzwaniach/zmianach. O tym co nas motywuje, blokuje, o szukaniu swojego zawodowego O!. A wszystko to w kontekście coachingu kariery. Chcemy Wam przybliżyć ten proces, opowiedzieć jak coaching może Wam pomóc, w decyzjach związanych z Waszą pracą i rozwojem zawodowym. Będziemy Was wspierać poprzez publikację ciekawych pomysłów, przypadków, narzędzi pomocnych w osiągnięciu Waszego celu.

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy czują, że potrzebują zmiany zawodowej. Nie musi to być jednoznaczne ze zmianą pracy czy przekwalifikowaniem. Może to być np. spadek motywacji, problemy z delegowaniem, wypalenie zawodowe, chęć rozwoju w innym, dodatkowym obszarze, albo umiejętność godzenia życia zawodowego z osobistym. Może szukasz swojej drogi będąc jeszcze studentem? Chcesz wrócić do pracy po przerwie? Pracujesz krótko/długo i czujesz, że trzeba coś zmienić? A może nadchodzi czas emerytury? Jeśli jesteś w którejś z grup, lub chcesz bardziej świadomie podchodzić do procesu rozwoju swojej ścieżki kariery, to te teksty będą skierowane do Ciebie.

A na koniec serii "Wyzwanie"

O!KARIERA to seria, którą zakończy specjalnie dedykowane dla Was wyzwanie! Jakie? Na razie, przez kilka tygodni zostanie to tajemnicą. A już dziś zapraszamy Was do wspólnego odkrywania, analizowania i dzielenia się spostrzeżeniami. Wszystko po to, by nauczyć się tego, jak dokonywać właściwych wyborów zawodowych, dzięki którym można cieszyć się satysfakcjonującym życiem. Co czwartek będziemy dla Was przekazywać informacje, których potrzebujecie, by praca stała się pasją i dopełnieniem życia prywatnego.

Na początek mamy dla Was inspirację w postaci pewnego wystąpienia związanego z tematyką pracy i kariery:
​A już za tydzień zapraszamy na pierwszy odcinek: Co może Ci dać coaching kariery?

E&K
0 Comments

JAK ZMIENIĆ NAWYK?

1/8/2019

0 Comments

 
Obraz

Każdy z nas próbował kiedyś zmienić jakiś nawyk. Najczęściej jednak podchodzimy do tego niewłaściwie. Tak pokazują badania podsumowane w książce “Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” (autor: Charles Duhigg - strona autora). Szacuje się, że ok. 40% naszych codziennych działań wykonujemy na “autopilocie”  - nie myślimy o nich. To sposób, w jaki nasz mózg oszczędza energię. Każde kolejne wykonanie czynności nawykowej wymaga mniejszego zaangażowania naszych myśli. Picie kawy, sposób zachowania zaraz po przyjściu do pracy i z pracy do domu… każdy z nas ma swój zestaw nawyków. I zdecydowana większość z nich jest dla nas bardzo użyteczna.

Z kilkoma istotnymi wyjątkami. Podjadanie słodyczy jako reakcja na stres, bezrefleksyjne przełączanie kanałów telewizyjnych po przyjściu z pracy czy stron internetowych w pracy… u każdego z nas może pojawić się nawyk, który nam nie służy - obniża naszą energię lub pogarsza nasz stan zdrowia.  

Każdy nawyk składa się z trzech elementów: wskazówki, działania i nagrody. Wskazówka to okoliczności, które wyzwalają pojawienie się nawyku. Na przykład zmęczenie przy kasie pod koniec dużych zakupów na finiszu męczącego dnia. Działaniem wtedy może być zakup batonika i jego zjedzenie. A nagrodą krótkotrwała przyjemność związana ze zwiększonym poziomem cukru w organizmie. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że niedługo po tym zastrzyku cukru energia wyraźnie spada. A w dłuższej perspektywie regularne jedzenie batoników pogarsza stan zdrowia.

Jak zmienić ten nawyk? Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem byłoby po prostu wziąć się za siebie, postanowić sobie, że nie będzie się już kupowało batoników i liczyć na swoją silną wolę....Nawet jeśli możliwe to zły wybór. Najbardziej użyteczne zdanie z książki brzmi: zamiast walki z nawykiem podmień działanie, by w inny sposób uzyskać nagrodę. Na przykład kup wtedy gumę do żucia. Dużo prostsze do przeprowadzenia i umożliwiające osiągniecie podobnych efektów.  

Jak więc zmieniać złe nawyki? Odpowiedź w czterech krokach:

1. Zrozum swój nawyk

Kiedy występuje?
Z jakimi działaniami się wiąże?
Do jakich efektów prowadzi?

Kupienie i zjedzenie batonika w trakcie zakupów pod koniec dnia pracy gdy odczuwam głód.

2. Eksperymentuj z nagrodą

W jakie inny sposoby możesz uzyskać nagrodę, którą daje Ci nawyk?

Ważne, by spróbować większej ilości rozwiązań.
Możliwości: zjedzenie czegoś zdrowego przed zakupami, kupienie czegoś zdrowego w trakcie zakupów i zjedzenie zaraz po, kupienie gumy do żucia i zjedzenie posiłku po powrocie do domu.

3.Przyjrzyj się bardzo dokładnie sytuacjom, które wyzwalają nawyk.

Gdzie mają miejsce? Kiedy? Jak się wtedy czujesz?
Co łączy wszystkie sytuacje, w których nawyk się uruchamia?

Nie lubisz zakupów. Zwłaszcza na koniec męczącego dnia. Czujesz się zmęczony/na i znudzony/na. Potrzebujesz wtedy jakiejś krótkotrwałej, przyjemniej odmiany.

4. Zaplanuj swoją reakcję.  

Najlepiej sformułować ją w kategoriach: Jeśli pojawi się [wskazówka], podejmę działanie X [kupię sobie gumę], by uzyskać nagrodę.  

Tworzymy nowy nawyk, więc z każdymi zakupami będzie coraz prościej:) Jednocześnie powinniśmy być gotowi na to, że nie zawsze się uda. A jeśli chcesz zmienić szczególnie trudny nawyk, pomocne może być wsparcie coacha.

A tutaj można znaleźć autora książki opowiadającego o… ciasteczkach.


Seweryn
0 Comments
    Obraz

    O blogu

    U nas znajdziecie teksty na temat coachingu.

    Trzech autorów,
    jedna wizja
    coachingu.

    ​Cel by przybliżyć COACHING. 
     Zapraszamy
    do kontaktu!

    ZNAJDZIESZ NAS:

    Archiwa

    June 2020
    April 2020
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018

    Kategorie

    All

    RSS Feed

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT