O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

NA JAKIE PYTANIE SOBIE DZISIAJ ODPOWIESZ?

MOTYWACJA A KARIERA ZAWODOWA

2/21/2019

0 Comments

 
Obraz
W ostatnim odcinku mieliście szansę zapoznać się ze stworzonym przez nas narzędziem do pracy nad aspiracjami zawodowymi oraz życiowymi. W dzisiejszej odsłonie naszej serii “O!Kariera” zajmiemy się bardzo ważnym tematem z punktu widzenia kariery zawodowej - MOTYWACJĄ.

Na temat samej motywacji zawodowej powstało bardzo wiele książek oraz modeli pracy. Jednak wszystkie te podejścia łączy kilka wspólnych cech. W dzisiejszym wpisie poznacie nie tylko różne spojrzenie na motywatory, ale również dowiecie się jak możecie je wykorzystać w praktyce w swoim życiu.

W ogólności motywatory możemy podzielić na kilka grup w zależności od wybranego punktu odniesienia. Pierwszym sposobem będzie podział ze względu na czynniki motywacyjne oraz higieniczne.

Zazwyczaj rozpoczynając rozmowę na temat motywacji przychodzi nam do głowy czynnik związany z pieniędzmi, który jednoznacznie przekłada się na higieniczność motywacji. Pieniądze motywują! Ale tylko do pewnego stopnia i tylko w określonym rodzaju pracy. Przede wszystkim pieniądze są dobrym motywatorem dla powtarzalnych zawodów oraz nieskomplikowanych działań. Wówczas wyższe zarobki będą przekładać się na nasze większe zaangażowanie. Inaczej sprawa się ma w przypadku prac, tzw. umysłowych. W tym przypadku pieniądze mogą stanowić zarówno czynnik motywujący jaki i demotywujący. Oznacza to, że jeśli będziemy zarabiać mniej niż plasują się nasze oczekiwania (np. poziom posiadanych kompetencji czy potrzeb życiowych) będziemy zdemotywowani. Jeśli jednak osiągamy ogólny poziom satysfakcji wynikający z zarobków, każda kolejna podwyżka nie będzie powodować w nas zwiększonej motywacji czy zaangażowania.

Innymi czynnikami, które można zaliczyć do tzw.
czynników (motywatorów) higienicznych to:
  • bezpieczeństwo pracy,
  • warunki panujące w pracy,
  • zasady firmowe,
  • inne, dodatkowe świadczenia.
Warto tutaj wspomnieć, że czynniki motywujące stanowią podstawę, tak jak w piramidzie Masłowa. Wszystkie kolejne czynniki, które będziemy tutaj omawiać mogą być odczuwane w różnych stopniach po zaspokojeniu motywacyjnych potrzeb podstawowych.

OK! Przejdźmy zatem do kolejnej kategorii czyli motywatorów wewnętrznych. Częściowo mogliście się już z nimi zapoznać podczas przedstawionego przez nas jednego narzędzia związanego z motywatorami. Nasza wewnętrzna motywacja to w ostatecznym rozrachunku wartości, które są dla nas ważne i które rzadko zmieniają się w czasie. Są to stałe aspekty, których spełnienie powoduje w nas wewnętrzne zaangażowanie i naturalną motywację. Każdy z nas posiada inny zestaw motywatorów, jednak również tutaj można wyróżnić kilka elementów wspólnych:

  • Konkretny cel, który stanowi dla nas duże wyzwanie
Zazwyczaj środowiska, w których musimy mierzyć się z czymś nowym, praktycznie na pograniczu niemożliwości stanowią wysoko - motywujące środowiska, w których uczymy się, brniemy do przodu i prawie wszystko jest możliwe.
  • Poczucie wpływu i odpowiedzialności za efekt
Posiadanie możliwości wybierania rozwiązań do stawianych przed nami problemami oraz obserwowanie efektów naszych działań również powodują w nas wewnętrzną motywację do pogłębiania swoich umiejętności, co w efekcie może pozwolić nam na podjęcie jak najlepszej decyzji.
  • Widoczność postęp
Obserwowanie jak nasz wysiłek i praca nabiera kształtu i zaczyna z każdym momentem przypominać naszą początkową wizję działa na nas bardzo motywująco, powodując tym samym powstanie wewnętrznej chęci do kontynuacji pracy nad tym elementem.

Poza tymi trzema w/w elementami istnieją również aspekty specyficzne dla nas jako indywidualnych osób. Są one silnie powiązane z naszymi wartościami, dlatego zazwyczaj będą stanowić bardzo unikalną mieszankę. W kontekście zawodowym mogą to być elementy takie jak:
  • rozwój,
  • mistrzostwo,
  • zaufanie,
  • współpraca,
  • status,
  • autonomia, itd.

Jak zauważyliście motywacja ma wiele odcieni dlatego teraz chciałabym zaproponować Wam wykonanie ćwiczenia. Ćwiczenie to będzie dwuetapowe:

I - Przyjrzyj się motywatorom higienicznym (wymienionym wyżej) i spróbuj odnieść je do swojej obecnej sytuacji.
Które z nich są spełnione?
Które obecnie działają demotywująco?
Co musiałoby się wydarzyć, aby czynniki demotywujące były zaspokojone?
Co możesz zrobić aby zmienić tę sytuację?
Jakie środowisko pracy może pomóc Ci w spełnianiu tych motywatorów?

II - Skorzystaj z jednego z ćwiczeń opisanych TUTAJ: 
Jako wynik będziesz mieć listę swoich obecnych wartości/motywatorów. Zastanów się teraz czym one są?
Jaka jest ich definicja?
Jakie kryteria muszą się pojawiać, żebyś mógł powiedzieć, że są one spełnione? Po czym poznasz, że dana wartość jest realizowana?

III - Patrząc na kryteria i każdą wartość określ teraz w skali od 1-10 jaki jest obecny poziom realizacji danej wartości. Co oznacza dla Ciebie ta wartość?

IV - Jako ostatni element zastanów się gdzie chciałbyś się znaleźć za miesiąc/dwa/rok? Zaznacz no powyższej skali tę wartość. Czym będzie ta liczba?

Podsumuj ćwiczenie odpowiadając na poniższe pytania:
Jakie środowisko może zapewnić Ci realizację Twoich potrzeb?
Co czujesz patrząc na wyniki swojej pracy?

A na koniec zadaj sobie pytanie:
Co zrobisz już dziś aby przybliżyć się do bardziej zmotywowanej wersji siebie?

Trzymam kciuki za Twoje postanowienie!
Katarzyna

0 Comments

ZNAJDŹ SENS

2/19/2019

0 Comments

 
Obraz
Możemy szukać w życiu różnych rzeczy: władzy, uznania czy prestiżu. Faktycznie wielu z nas za tym podąża. Ale możemy też chcieć przede wszystkim tego, by nadać naszemu życiu więcej sensu. Jak pokazuje w swojej książce Emily Esfahani Smith (Znajdź w życiu sens), poczucie sensu jest dużo bardziej wartościowym i użytecznym stanem. Co więcej, jego osiągnięcie w większej mierze zależy od nas. Nie wymaga wynalezienia lekarstwa na raka czy wygranej na loterii. Sens życia to co innego niż szczęście. O ile szczęście to czucie się dobrze w danym momencie, sens życia odnosi się do poczucia przynależności, działań na rzecz czegoś większego niż my sami oraz rozwijania tego, co w nas najlepsze (autorka powołuje się na definicję Martina Seligmana).

Sens życia jest częstym tematem spotkań z coachem. Są tacy coachowie, którzy specjalizują się w tej tematyce. Poczucie sensu jest na tyle wartościowe, że coraz więcej uwagi poświęcają mu pracodawcy, chcąc przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników. Nie mówiąc już o politykach:) Jak podkreśla autorka, przejście od poszukiwania kolejnych dóbr materialnych do zapewnienia sobie poczucie sensu tego co co się robi jest jednym z najważniejszych trendów jaki możemy zaobserwować współcześnie w tzw. zachodnim świecie.


Książka Emily Esfahani Smith dostarcza inspiracji do samodzielnej refleksji i wskazuje na cztery filary sensu życia. Dla każdego z nich poniżej przedstawiłem pytania, które mógłby Ci zadać Coach pracując z Tobą.

1. Poczucie przynależności wynikające z bycia w relacjach, w których jesteśmy szanowani za to kim jesteśmy i analogicznie szanujemy innych;

Co sądzisz o grupach/organizacjach, do których należysz?
Czego Ci w nich brakuje?
Czego Ty im nie dajesz?

2. Misja naszego życia określająca co dajemy innym używając naszych mocnych stron;


Czyje problemy chcesz rozwiązywać w swoim życiu? W jaki sposób?

3. Opowieść jaką opowiadamy sobie o nas samym;

Z jakim filmem lub serialem kojarzy Ci się Twoje życie? Jaką postać najbardziej przypominasz? A jaką postacią chciałbyś najbardziej być?

4. Transcendencja - poczucie związku z większą od siebie rzeczywistością; poczucie takie może dawać obcowanie ze sztuką, z naturą, medytacja czy też doświadczenie religijne;

Kiedy ostatnio poczułeś coś niezwykłego obcując ze sztuką lub naturą?

Jeśli zaintrygowała Cię książka, ale jeszcze jej nie masz, możesz obejrzeć TedTalk autorki; możesz też wypełnić quiz, który wskaże Ci filar, który jest najważniejszy dla Twojego poczucia sensu.  

Seweryn
0 Comments

TWOJE ZAWODOWE INSPIRACJE. Jak je odkryć na nowo?

2/14/2019

0 Comments

 
Obraz


W ramach O!KARIERY do tej pory:

  • rozpoczęliście diagnozę swojej ścieżki kariery
  • poznaliście różne metody jak np. test kolorów lub Gallupa
  • pracowaliście nad swoją kartką szczęścia
  • staliście się bardziej świadomi tego co chcielibyście zmienić

A dziś?

Postaramy się pójść krok dalej. Czy macie dalej kartkę szczęścia? Jeśli tak to przypatrzcie się jej (jeśli jej nie posiadacie, to zachęcam do stworzenia jej na podstawie tego WPISU, a później do powrotu tutaj).

Aspiracje. Życiowe i zawodowe. Każdy z nas je ma. Aspiracje czyli ambicje, to dzięki nim łatwiej nam zmotywować się do działania. To dzięki nim dążymy do upragnionego celu. Skoro śledzicie nasz cykl O!KARIERA to jest szansa, że chcielibyście odkryć je na nowo. Po ćwiczeniu z kartką szczęścia jesteśmy już bardziej świadomi tego, jakie są nasze talenty, jakie są motywatory. Zdarza się jednak, że kiedy pracujemy na jednym stanowisku przez dłuższy czas i nasze zawodowe aspiracje nikną na tle codziennych wyzwań. Czujemy, że potrzebujemy zmiany ale:

  • nie wiemy jak tego dokonać?
  • nie wiemy co wybrać?
  • nie wiemy co dalej jest ważne w naszym życiu zawodowym?
  • nie wiemy co może nas mobilizować do codziennego wstawania do pracy itd.

A przede wszystkim NIE WIEMY co jest naszym DLACZEGO - dlaczego coś robimy zawodowo (tutaj polecamy Wam świetną książkę (Znajdź swoje DLACZEGO. Droga do poczucia spełnienia i wewnętrznej motywacji, Simon Sinek, David Mead, Peter Docker).

Dlatego by na nowo odkryć aspiracje przejdź z nami poniższe ćwiczenie. Możesz wziąć notes albo wydrukować na własne potrzeby poniższy, który dla Was przygotowałam. Zatem do dzieła!

1. TO JEST PLAN TWOJEGO TYGODNIA - wypisz w nim wszystkie dotychczasowe ZAWODOWE działania jakie robiłeś/robiłaś w zeszłym tygodniu.

Jak już wypełnisz swój plan, przyjrzyj się i postaraj ocenić:
  • w skali od 1 do 5 (1 - najniższa, 5 - najwyższa) w jakim stopniu te działania, które wykonałeś/wykonałaś rozwijają Cię zawodowo.​​
Obraz
2. TWOJE DLACZEGO?

Popatrz na plan i na każde z tych działań. Teraz wypisz odpowiedzi na pytanie dlaczego to robisz?  /w dwóch kolumnach dla tych, dla których przydzieliłaś 1-3 punkty, i dla tych dla których przydzieliłeś/przydzieliłaś 4-5 punkty/.


Obraz
3.  DOM ASPIRACJI

Znasz już odpowiedzi dlaczego to robisz, znasz też dzięki narzędziom z poprzednich postów jakie są Twoje preferencje zawodowe. To teraz przyszedł czas na skonkretyzowanie swoich aspiracji odnośnie Twojej kariery zawodowej. Popatrz na ten blok: Ma trzy piętra z różnymi pytaniami, postaraj się znaleźć czas by go przemyśleć i na nie odpowiedzieć.

I PIĘTRO

MOJA OBECNA KARIERA ZAWODOWA:

BUDZI WE MNIE EMOCJE:
MOTYWUJE MNIE W NIEJ
NAJWIĘKSZY JEJ SUKCES:
NAJWIĘKSZA PORAŻKA
LUBIĘ W NIEJ:
NIE LUBIĘ W NIEJ:

II PIĘTRO

MOJA KARIERA ZA KILKA LAT:
  • BĘDZIE TO...
  • BĘDZIE BUDZIĆ WE MNIE EMOCJE:
  • MOTYWOWAĆ BĘDZIE MNIE:
  • BĘDĘ W NIEJ LUBIĆ:
  • NIE BĘDĘ W NIEJ LUBIĆ:
  • MOIM NAJWIĘKSZYM SUKCESEM BĘDZIE:

III DACH

MOJĄ ASPIRACJĄ/AMBICJĄ W PRACY JEST PRZEDE WSZYSTKIM:

ROBIĘ TO DLATEGO BO……...

Obraz

I jak? Udało Wam się wszystko uzupełnić? Ważny jest tutaj Wasz czas poświęcony na analizę i dogłębne zbadanie co jest dla Was ważne. To podstawa na której budujecie swoja karierę, i zawodową misję.

Według S. Sinka jeśli znajdziemy w życiu swoje zawodowe
dlaczego wszystko inne przyjdzie łatwiej. Warto pamiętać jednak, że zmiana nie przychodzi od razu. Potrzebujesz w niej planu i systemu wsparcia, który m.in. może dać Ci coaching! Jeśli po tym ćwiczeniu macie pytania, piszcie do nas w mailu lub poprzez Messanger na FB. Będziemy się starać na wszystkie odpowiedzieć. A już za tydzień: Motywacja a kariera zawodowa.

Ewa


PS. Jeśli chcecie pobrać powyższy zestaw tutaj znajdziecie go w pliku pdf:

o_kariera_narzedzie_aspiracje.pdf
File Size: 440 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

0 Comments

JAK UTRZYMAĆ NAWYK?

2/12/2019

0 Comments

 
Obraz
Nie ma jednego szczegółowego przepisu zmiany nawyku, który działałby optymalnie dla każdej osoby. Dlatego w trakcie takich zmian ważne by znać siebie - swoje mocne strony i czynniki, które pomagają osiągać efekty. Spotkanie z Coachem to nie tylko ustalenie celu i zaplanowanie działania, ale także zastanowienie się, jakie zasoby można wykorzystać by go osiągnąć; w jakim kontekście wprowadzenie zmiany będzie łatwiejsze. Mam dla Was przykład: chciałbym zacząć regularnie chodzić na basen. Może mi pomóc wiele rzeczy: znalezienie innej osoby, z którą mógłbym chodzić na basen (będziemy się nawzajem motywować), wykupienie karnetu  (skoro już zapłaciłem to muszę iść), nagradzanie się po (po miesiącu chodzenia na basen nagrodzę się nowym gadżetem) czy przyklejenie przy monitorze naklejki z motywującym napisem.


Jeśli kiedyś coś już zmieniłem (np. nawyk), warto sięgnąć do tamtych wydarzeń i zastanowić się, co mi wtedy pomogło. I jak możemy to wykorzystać wprowadzając obecnie planowaną zmianę. Jeśli np. w regularnym uprawianiu nordic walking ostatnio bardzo pomogło mi robienie tego z przyjacielem, można przypuszczać, że podobna strategia zadziała z basenem.

Na nieco bardziej ogólnym poziomie podobną strategię działania proponuje także Gretchen Rubin w swojej książce “Cztery tendencje. Poznaj profile osobowości, aby żyć i działać skuteczniej”. Zgodnie z proponowanym przez autorkę podejściem kluczowa jest odpowiedź na pytanie jaki masz stosunek do oczekiwań: swoich i innych osób. W ten sposób można wyróżnić 4 grupy osób: prymusów (robię to czego chcą ode mnie inni i czego ja oczekuję od siebie), sceptyków (robię to czego oczekuję od siebie), obowiązkowych (robię to czego oczekują ode mnie inni) lub buntowników (robię to co robię, niezależnie od oczekiwań swoich i innych osób). Jeśli chcesz szybko wiedzieć do jakiego profilu jest Ci najbliżej, możesz bezpłatnie wypełnić odpowiedni test (w języku angielskim). A tutaj obejrzeć jak autorka opowiada o czterech tendencjach.
 
Wiedząc do jakiego profilu jest nam najbliżej, możemy dobrać odpowiednie strategie wspierające nawyk. Na przykład sceptykowi pomoże:
  • dopasowanie chodzenia na basen do indywidualnych preferencji (pora dnia, dzień tygodnia);
  • dokładne wyartykułowanie w jaki sposób i dlaczego warto, bym utrzymał nawyk (będę zdrowszy, zrzucę trochę kilogramów, bedę w stanie przepłynąć 100 długości basenu w ciągu godziny);
  • monitorowanie nawyku (zapisywanie sobie w aplikacji czasu spędzonego na pływaniu, przepłyniętej odległości i spalonych kalorii).

Pozostaje już tylko kupić strój na basen:)

Seweryn
0 Comments

Odkryj swoją karierę czyli dobra diagnoza to podstawa!

2/7/2019

0 Comments

 
Obraz
Dzisiejszy wpis będzie kontynuacją odcinka z poprzedniego tygodnia. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji się z nim zapoznać to zapraszam do przeczytania go tutaj.
Wspomniałam o kontynuacji a tak naprawdę powinnam uściślić, że dzisiejszy wpis to rozszerzenie o dwa kolejne narzędzia, które mogą okazać się bardzo pomocne w procesie diagnozowania swojej ścieżki kariery. Jednocześnie pisząc ten post zastanawiałam się nad wieloma testami, metodami, które są bardzo wartościowe w kontekście kariery, jednak zdecydowałam się na wybranie tych konkretnych dwóch z kilku powodów. Przede wszystkim są to sposoby, które mają wiele wymiarów. Ich wyniki możesz wykorzystać w wielu sytuacjach i na różnych etapach swojego życia. Są to również narzędzia, z którymi możesz aktywnie pracować, które pozwalają zmieniać codziennie stawać się lepszym (nie tylko w kontekście kariery zawodowej). Zanim jednak przejdziemy do konkretów odszukaj swoją kartkę szczęścia.  


Popatrz na kartkę i zastanów się przez moment:
Co widzisz?
Czym jest dla Ciebie szczęście dzisiaj?
Masz?
Zatem wyruszamy do wspólnego odkrywania kolejnych narzędzi!

1. Test Gallupa

Mimo, że ta nazwa funkcjonuje globalnie, test w tym przypadku jest sformułowaniem bardzo niefortunnym, ponieważ nie można go nie zdać, a jego wynik zawsze będzie pozytywny. Jest to tak naprawdę kwestionariusz lub badanie, które możemy wykorzystać do pracy nad swoimi mocnymi stronami (jego angielska nazwa brzmi: CliftonStrengths). Narzędzie to pozwala na odkrycie naszego indywidualnego profilu talentów. Przy rozwijaniu znaczenia słowa talent warto posłużyć się filozofią StrengthsFinder stworzonej przez Donalda Cliftona w ramach Instytutu Gallupa. Talent w ich rozumieniu jest naszym wrodzonym oraz powtarzalnym sposobem reagowania, myślenia czy działania. Przyjmuje się, że nasze talenty rozwijają się do 22 roku życia.

Co może dać badanie?

Przede wszystkim zrozumienie jakie są nasze talenty. Donald Clifton wyróżnił 34 rodzaje unikalnych talentów. Każdy z nas ma pewną wewnętrzną hierarchię talentów. Jedną w nas dominują inne całkowicie się nie uaktywniają. Mając już listę talentów możemy rozpocząć aktywną pracę w przekuwaniu ich na nasze mocny strony. Korzystając z modelu przedstawionego, m.in. przez Dominika Juszczyka, który jest certyfikowanym trenerem instytutu Gallupa, talenty w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami przekuwają się w nasze mocne strony. A więc docelowo badanie, poprzez świadomą pracę nad naszymi wrodzonymi talentami, może dać nam szeroki rozwój naszych mocnych stron. Warto tutaj również nadmienić, iż talenty mogą mieć co najmniej kilka stanów: dojrzałość, jasna i ciemna strona. Talenty dojrzałe będziemy mogli wykorzystywać efektywnie w różnych sytuacjach. Natomiast talenty, które jeszcze nie są w nas dojrzałe mogą nam nawet przeszkadzać – dlatego właśnie tak ważna jest praca nad nimi.

Skąd wziąć test? Jak wygląda?

Obecnie dostępne mamy dwie wersje testu:
  1. Pierwsza to wersja tańsza. Jej koszt wynosi niecałe 20$. Za tę kwotę otrzymamy dostęp do kwestionariusza, który składa się ze 177 pytań. Na każdą odpowiedź mamy 20 sekund. Jeśli w podanym czasie nie wybierzemy odpowiedzi, pytanie przepada i przechodzimy dalej. Jako wynik otrzymamy nasz profil 5 najważniejszych talentów wraz z opisem. Opis ten będzie zawierał po pierwsze opis talentu, ale również możliwe akcje, które można podjąć w obszarze danego talentu aby rozpocząć przekuwanie go w naszą mocną stronę. Dodatkowo znajdziecie tam szczegółowy opis, po przeczytaniu, którego zapewne wielu/wiele z was zastanowi się jak bazując na 177 pytaniach można wywnioskować tak prawdziwe rzeczy  na swój temat.
  2. Druga wersja jest wersją pełną i na ten moment kosztuje 50$. Jednak jest to cena promocyjna. Cena standardowa to 89$. Kwestionariusz będzie tutaj wyglądać tak samo jednak jako wynik otrzymamy nasz pełny profil uszeregowanych 34 talentów wraz z bardziej szczegółowym opisem.


Test możemy zakupić przez stronę internetową Gallupa. Istnieje również druga opcja – jest to zakup książki  StrengthsFinder , gdzie dołączony jest kod dzięki, któremu możemy skorzystać z testu.


Co zrobić po zrobieniu testu?

Tutaj opcji jest bardzo wiele jednak najważniejsze z nich jest aktywna praca nad przekuwaniem najważniejszych talentów w nasze mocne strony. Przede wszystkim jest to budowanie wiedzy i umiejętności, które usprawniają działanie naszego talentu. W tym przypadku pomocna może okazać się praca z Coachem, gdzie będziemy mogli pogłębić definicję talentów o nasz konkretny przypadek, oraz pracować nad motywacją czy ukierunkowanym działaniem.

A jak to wygląda w kontekście kariery?

Nie da się jednoznacznie przełożyć talentów do określonego zawodu. Jednak można odnaleźć role, w których określone talenty mogą okazać się dużą wartością. Dodatkowo dzięki naszemu wewnętrznemu zrozumieniu talentów możemy kreować naszą ścieżkę kariery w taki sposób aby z jednej strony pogłębiać swoje mocne strony a z drugiej strony usprawniać te na których nam zależy, a obecnie są słabiej rozwinięte. Świadome i aktywne planowanie kariery jest kluczem do sukcesu.

2. Test Kolorów
​


Drugie narzędzie, z którym chciałabym się z Wami podzielić jest test kolorów. Narzędzie to zostało stworzone przez dr Taylora Hartmana, który wyróżnił cztery podstawowe typy osobowości i połączył je z czterema kolorami:
  • Niebieski – introwertyzm, prywatność
  • Biały – wspólnota i współpraca
  • Czerwony – władza
  • Żółty – kreatywność, zabawa
Uważa się, że każdy ma jeden kolor przewodni. Kolor można zidentyfikować jako swoistego rodzaju motyw przewodni naszej osoby, który będzie łączyć się z różnymi cechami czy działaniami. Dodatkowo każdy kolor jest nieodzownie połączony zarówno z mocnymi stronami, jaki i wadami. Świadome rozumienie swojego koloru może pozwalać nam na pracę nad poprawą wad oraz dodatkowym umocnieniem silnych aspektów.


Cechy poszczególnych kolorów:


- Czerwony - Przywódca:


Zalety:
Samodzielność,
Zdolności przywódcze,

Umiejętność rozwiązywania problemów,

Umiejętność myślenia strategicznego


Wady:
Brak cierpliwości,
Upór,
Gadulstwo,
Skłonności do manipulacji,
Skłonność do ryzyka.

- Biały - Wizjoner:


Zalety:
Komunikatywność,
Dobry słuchacz,

Przyjazność,

Wierność,

Lojalność,

Altruizm,

Wysoki iloraz inteligencji emocjonalnej


Wady:
Zaborczość i pamiętliwość,
Niezdecydowanie,
Niskie zdolności zarządzania ludźmi,
Szybkie nudzenie się,
Brak przejawiania inicjatywy.

- Niebieski - Analityk:


Zalety:
Sumienność,
Dyscyplina,

Solidność,

Uporządkowanie,

Zdolności analityczne,

Uprzejmość i dyplomacja


Wady:
Skłonność do „zatapiania się” w szczegółach,
Unikanie konfrontacji i kontrowersji,
Niski poziom odporności na stres,
Pesymizm,
Wrażliwość na krytykę.

- Żółty - Pomysłodawca:
Zalety:
Optymizm,
Entuzjazm,

Komunikatywność,

Pewność siebie,

Pomocniczość i towarzyskość,

Wady:

Chaotyczność działań,

Niski poziom skupienia,

Impulsywność,

Brak analizowania potencjalnych problemów,

Rzadkie planowanie rozwiązań.



Test kolorów w kontekście kariery?


Mając wyniki testu kolorów oraz cechy charakterystyczne dla każdego koloru można pochylić się nad rozpisaniem sobie potencjalnych zawodów, w których dane cechy będą się świetnie sprawdzać, a następnie przeciąć to z naszą osobowością. Ten test, w pewnym stopniu pozwala zawęzić nasze możliwości zawodowe do tych, w których świetnie będziemy się sprawdzać. Z drugiej strony może okazać się świetnym narzędziem diagnostycznym - np. praca nad obszarami trudnymi, które pozwolą nam zdobyć wymarzoną pracę (nie znajdująca się w naszym dominującym kolorze).


Co dalej?


W tym miejscu zachęcam Was do skorzystania z któregoś z podanych narzędzi, gdyż są one bardzo wartościowe nie tylko w kontekście kariery zawodowej. Pamiętajcie również, że samoświadomość jest tylko początkiem, a nie stacją końcową na drodze rozwoju zawodowego. Działajcie!
A już w kolejnym tygodniu, dalej w ramach serii O!Kariera zajmiemy się aspiracjami zawodowymi oraz sposobami na odkrywanie ich na nowo.


Katarzyna

0 Comments

DZIAŁAJ SKUTECZNIE!

2/5/2019

0 Comments

 
Obraz
Ważnym elementem pracy z coachem jest ustalenie co ma być jej efektem. Niekiedy wiemy czego chcemy; dużo częściej mamy pewne wyobrażenie zmiany, którą chcemy wprowadzić w swoim życiu, czy w swoim otoczeniu. W tej drugiej sytuacji rozmowa z coachem pomaga w doprecyzowaniu tego, co chcemy osiągnąć. To bardzo ważne, by ten pożądany efekt wypływał z faktycznej, własnej potrzeby. Właściwe nazwanie tej potrzeby wynika niekiedy z jakiejś inspiracji.  

Dzisiaj przedstawiam taką kolejną, potencjalną inspirację - książkę 7 nawyków skutecznego działania Stephena Coveya. Pozycję, która została sprzedana w milionach egzemplarzy (szacunki mówią o 25 milionach egzemplarzy w 40 językach). Covey przedstawia podstawowe zasady działania, które pomagają zwiększyć skuteczność w osiąganiu celów. Oto one:

1. Bądź proaktywny
Czy czekasz na problemy by je rozwiązać, czy też działasz zanim się pojawią?

2. Rozpoczynaj od wyznaczenia celu
Czy przed rozpoczęciem działania wiesz co chcesz dzięki niemu osiągnąć?

3.  Skoncentruj się na rzeczach najważniejszych
Czy priorytetyzujesz działania według ich ważności i pilności?

4.  Myśl w kategoriach wygrana - wygrana
Czy w relacjach z innymi osobami szukasz rozwiązań pozwalających na uzyskanie korzyści obu stronom?

5.  Staraj się najpierw zrozumieć a później być zrozumianym
Czy przed podjęciem działania wobec kogoś masz pewność, że dobrze rozumiesz perspektywę tej osoby?

6.  Zapewnij synergię
Czy współpracując z innymi jesteś w stanie zapewnić zaangażowanie wszystkich zainteresowanych?

7. Regularnie ostrz piłę
Czy dbasz o swoją energię (fizyczną, emocjonalną, intelektualną, duchową)?


Odniesienie własnych działań do tych zasad pozwala na zidentyfikowanie obszarów, nad którymi można popracować w celu zwiększenia swojej skuteczności, rozumianej jako umiejętność osiągania celów. Na przykład, dla każdego z powyższych pytań udziel odpowiedzi na skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza zdecydowanie nie a 10 zdecydowanie tak. Wyniki mogą Ci podpowiedzieć co jest Twoją mocną stroną i jakie działania mogą utrudniać Ci osiąganie przez Ciebie celów.

Jeden z naszych Klientów po takim “przeglądzie” uznał, że stosuje prawie wszystkie nawyki ...z wyjątkiem ostatniego. Dzięki temu zamiast zastanawiać się, jak mógłby jeszcze sprawniej pracować (co było jego pierwotnym tematem), postanowił zastanowić się jak lepiej mógłby zadbać o swoją energię; jakie nawyki mógłby wprowadzić by mieć jej więcej.

Seweryn







0 Comments
    Obraz

    O blogu

    U nas znajdziecie teksty na temat coachingu.

    Trzech autorów,
    jedna wizja
    coachingu.

    ​Cel by przybliżyć COACHING. 
     Zapraszamy
    do kontaktu!

    ZNAJDZIESZ NAS:

    Archiwa

    June 2020
    April 2020
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018

    Kategorie

    All

    RSS Feed

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT