O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

NA JAKIE PYTANIE SOBIE DZISIAJ ODPOWIESZ?

ANALIZA MOŻLIWOŚCI RYNKOWYCH INACZEJ

3/28/2019

0 Comments

 
Obraz
W poprzednim odcinku z serii O!Kariera przedstawiliśmy dla Was temat dotyczący poszukiwania pomysłu na siebie. Dzisiaj zagłębimy się w temacie bardzo zbliżonym, a mianowicie poszukamy odpowiedzi jak przeprowadzić analizę możliwości rynkowych.

No właśnie. Chce coś zmienić - mam już pierwsze przybliżenie tego jaki jest mój cel, kim jestem i co lubię robić. Pytanie co dalej. Obecnie rynek ma dla nas bardzo wiele do zaoferowania. Tutaj pada pytanie co wybrać, jak wybrać, czym w ogóle kierować się przy wyborze nowej ścieżki. Z mojej perspektywy jest tutaj co najmniej kilka elementów na które warto zwrócić uwagę.

  • Przede wszystkim jak chcesz pracować? Być samozatrudnionym czy może szukać czegoś konkretnego na etacie? Oba podejścia mają swoje plusy oraz minusy. Nie opisze ich tutaj ale powiem Ci co możesz zrobić aby sprawdzić to samemu i dopasować do swojego kontekstu. Poszukaj wśród swoich znajomych ludzi którzy pracują różnie. Znajdź podcasty/blogi o tej tematyce. Poczytaj, popytaj. Jak to wygląda w praktyce? Jakie są problemy? A co najważniejsze co ich cieszy w tym konkretnym stylu pracy.

    Dla wielu osób samozatrudnienie to jak zielona wyspa. Szczególnie dla osób, które są mocnymi ekspertami z danej dziedziny. “Przecież wreszcie będę robić to co kocham i do tego będę pracować na siebie, a nie tego noo….” Tutaj rzeczywistość często jest dużo bardziej gorzka niż się wydaje. Bo nagle wychodząc na rynek z etatu wpadamy w tysiąc innych dodatkowych rzeczy poza tym co kochamy, a co pchnęło nas do tej decyzji. “Przecież chciałem piec torty, a teraz jestem marketingowcem, dostawcą, szefem i piekarzem. W sumie to pieczenie to jakieś 50% tego co robię… Co poszło nie tak?”. Pewnie nie byłeś przygotowany na to jak może to wyglądać. Pytanie jak podejść do tego proaktywnie. I tutaj z pomocą mogą przyjść Ci osoby, które już przeszły przez te ścieżki. Znajdź ich, porozmawiaj. Przygotuj się! Co muszę tutaj dodać to trochę smutny fakt. Pomimo przeczytania X książek o przedsiębiorczości, zakładaniu nowej firmy itd. ostatecznie często i tak popełnimy te same błędy dopóki nie nauczymy się ich na własnym przykładzie. Nie oznacza to jednak, że była to zła decyzja. Wręcz przeciwnie jeśli wszystkie przeciwności Cię nie załamują i nadal chcesz to robić to znaczy, że to ma dla Ciebie ogromne znaczenie. I oto chodzi. Chcesz zmieniać choć kawałek świata. Jest to dla Ciebie ważne - zrób to!

    Co jeśli decyzja pada jednak w stronę etatu? W tym przypadku Twoja ścieżka myślenia i działania powinna być podobna. Szukaj, pytaj, weryfikuje bo przecież zazwyczaj trawa jest zieleńsza u sąsiada.  “Przecież mówili, że będę tutaj realizować strategię na poziomie organizacji, a tak naprawdę nikt nie wie po co mnie zatrudnili”. To częstsze nic Ci się wydaje. Jak się przed tym uchronić? W 100% zwyczajnie się nie da… Ale proaktywne działanie może zminimalizować ryzyko. Zanim podejmiesz decyzję poszukaj opinii o danej organizacji, popytaj jak innym się tutaj pracuje. Podczas rozmowy pytaj po co, oraz jak. Zobacz  czy wartości, które piszą na swojej stronie internetowej pasują do zachowania, które prezentują na rozmowie rekrutacyjnej. Czy są to ludzie, z którymi chcesz pracować? Bo to nie tylko opis stanowiska, a ludzie tworzą firmy i to oni muszą Ci podejść, to oni muszą Cię kręcić. Podejdź do tego etapu sumiennie. A z doświadczenia dodam Ci tylko jedną radę - jeśli od początku coś Ci nie odpowiada - zaufaj swojej intuicji. W większości przypadków w kolejnych etapach nagle zza węgła nie wyskoczy czarodziej i nie zmieni tej sytuacji.
    Istnieje również trzecia opcja, a mianowicie - awans lub rozwój u obecnego pracodawcy. Bo kto powiedział, że nie można się dalej w obecnym środowisku rozwijać?

  • Kolejny aspekt to odpowiedź na pytanie czy chcesz rozwijać się w tym co robisz teraz czy poszukać innej pasji? Ostatnio słuchając jednego z podcastów usłyszałam o syndromie kaczki: biegam, latam, pływam, nurkuję, ale wszystko mi "dziadowsko" wychodzi, wszystkiego robię po trochu. Dlatego ja osobiście jestem zwolennikiem skupienia i specjalizacji. Jednak jest tutaj drugie dno. Bo jaki jest sens budować ekspertyzę czegoś czego nie lubisz albo nie kręci Cię na maksa? Powiem Wam, że ja prywatnie jestem fanem książek fantasy - to mój świat, jednocześnie zawodowo pracuję z rozwojem ludzi i organizacji - cieszy mnie to na 100%. I często wieczorami, popołudniami czy porankami wygrywają książki, podcasty czy blogi właśnie o tematyce zawodowej. Kocham to co robię! I tutaj tego życzę każdemu. Można ale trzeba szukać, sprawdzać i patrzeć czy to to. Bo przecież to nie tak, że magicznie się rodzimy z tym jednym czymś. My nad tym pracujemy i w tym poznajemy siebie. Dlatego wracając do odpowiedzi na powyższe pytanie zadam Ci inne pytanie: Czy zamiast ulubionego serialu czy książki wolałbyś poczytać coś o temacie twojego obecnego zawodu?

  • A co z Twoją rodziną? Trudne pytanie, a jednocześnie często zaporowe. Bo jak masz dwójkę dzieci i żonę to już nie tak prosto powiedzieć im, że od dzisiaj nie będzie nas stać na spłatę kredytu mieszkaniowego bo ja chcę robić to co kocham. Jak będę dogadywać się z mężem jeśli wpadnę w wir nowej pracy, douczania się po pracy kiedy nie będę mieć tyle czasu ile mam teraz? Rodzina dla większości z nas jest wartością znajdującą się bardzo wysoko w naszej wewnętrznej hierarchii. A co jeśli da się to pogodzić?  Na to możesz odpowiedzieć sobie tylko sam. Jest jednak kilka pytań, które pozwolą Ci zmienić perspektywę: Co stanie się z Twoją rodziną jak podejmiesz decyzję? Jak wpłynie na Twoją rodzinę fakt, że zrezygnujesz z podjęcia tej decyzji? Jak możesz inaczej podejść do sytuacji rodzinnej? Co lub kto może Ci pomóc w tej sytuacji?

  • Ostatni aspekt jest dość oczywisty jednak tak samo ważny jak poprzednie. Pieniądze. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Będąc ekspertem w dziedzinie, która jest dla nas smętnym przymusem zazwyczaj zarobimy więcej niż na początkowym etapie pracy marzeń. Z drugiej jednak strony czy pieniądze nas definiują? Oczywiście, jak to zwykło się mówić: Łatwiej płacze się w ferrari. Tylko czy na prawdę? Z mojej perspektywy to zależy :) Kim jesteśmy, co dla nas jest ważne, co nas motywuje. A czasami są to pieniądze. Pytanie czy da się to połączyć? A najważniejsze pytanie od którego warto zacząć dywagację na temat pieniędzy to czym one są dla Ciebie teraz? Do czego ich potrzebujesz? Czy nowa decyzja wiąże się ze spadkiem czy wzrostem ich ilości? Jak możesz do tego podejść?

Jak zauważyliście dzisiaj więcej pytań niż odpowiedzi. I trochę tak jest z analizą możliwości. Bo na te pytania musicie najpierw odpowiedzieć, żeby móc wyruszyć dalej. Na koniec mogę poradzić tylko jedno - bycie szczerym i uczciwym ze sobą! Działajcie i odszukajcie swoje prawdziwe pasje :)

Katarzyna
​
0 Comments

LEPSZE ROZMOWY W PRACY CZ.1

3/26/2019

0 Comments

 
Obraz
W niemal każdym miejscu pracy oceniamy naszych współpracowników na dwóch wymiarach: umiejętności (Czy znają się na tym co robią?) i zaufania (Czy można im ufać? Czy mogą działać na moją szkodę?). Oznacza to także, że każdy z nas jest oceniany w ten sposób. Niemal wszędzie można znaleźć osobę, która jest postrzegana jako super-kompetentna, ale nie wzbudzającą zaufania. Często niesłusznie. Jeśli mamy współpracownika, który jest małomówny lub skoncentrowany tylko na zadaniu, często nie oznacza to, że nie można mu ufać. Może po prostu nie ma pewnych kompetencji związanych z prowadzeniem rozmowy. Dla niektórych osób jest to coś naturalnego, dla innych umiejętność, której (jeszcze) się nie nauczyli. Tej właśnie umiejętności - inteligencji konwersacyjnej - poświęcona jest książka Judith Glaser “Conversational Intelligence: How Great Leaders Build Trust and Get Extraordinary Results”.


Punktem wyjścia dla prowadzenia lepszych rozmów jest rozróżnienie ich trzech rodzajów. Wyobraźmy sobie, że Wanda ma poprosić Janka o przygotowanie raportu. Może tę rozmowę potraktować jako:


  • transakcyjną

Ich celem jest wymiana informacji i danych. Wanda może więc zapytać: “Janku, czy możesz proszę przygotować raport na 4 kwietnia?”. Tutaj powinna zadbać o jasność, zwięzłość i wyczerpujący charakter komunikatu.

  • pozycyjną

W tym przypadku celem jest wywarcie wpływu na kogoś. “Wiesz, bardzo cenię to, że jesteś w stanie przygotować bardzo dobrej jakości raport w szybkim czasie. Jesteś w tym niezastąpiony. Czy mogłabym poprosić Cię o przygotowanie kolejnego do 4 kwietnia?”. W trakcie prowadzenia tego typu rozmowy kluczowe jest by Wanda sformułowała komunikat w sposób przekonujący Janka.

  • transformacyjną

Dla tej kategorii rozmowy celem jest wspólne osiągnięcie sukcesu w przyszłości. Wanda może więc w takiej sytuacji przedstawić propozycję terminu i przyczyn, dla których jest tak krótki. I poprosić o opinię na temat realności dostarczenia wystarczająco dobrego raportu w tak krótkim czasie. Prowadząc taką rozmowę Wanda na początku powinna zarówno zaufać Jankowi jak i zadbać o to, żeby on zaufał jej.

Jak to zrobić? O tym już za tydzień:)

Seweryn

0 Comments

JAK ZNALEŹĆ POMYSŁ NA SIEBIE?

3/15/2019

0 Comments

 
Obraz
​Może wraz z nadchodzącą wiosną poczuliście, że:

- chcecie zmienić pracę, 
- poszukujecie zawodowej zmiany,
- czas na rozwinięcie skrzydeł...

Być może przejrzeliście, w ramach naszej serii O!KARIERA, kolejne etapy odkrywania tego co Was motywuje, co jest dla Was ważne. Teraz przyszło kolejne pytanie - jak odkryć nowy pomysł na siebie? Bo pytań jest jeszcze więcej:

- jeśli nie obecne zajęcie, to jakie?, 
- co chcę i mogę zaoferować innym osobom?
- co potrzebuje do tego by dokonać dobrej analizy?
- jak to będzie wyglądać finansowo?
- kto straci, kto zyska?
- kto może mi pomóc? 

Dopiero znalezienie odpowiedzi na te pytania pozwala przejść do kolejnego etapu czyli budowania i wdrażania zaplanowanych i przemyślanych działań.

Jeśli jesteście na tym etapie z pomocą przychodzi Wam dzisiejszy wpis, a  w nim 5 kwestii w ramach, których przeanalizujecie swój pomysł na siebie. No to zaczynamy!

1. Poznaj siebie


Nie tylko zawodowo. To jakim jesteś pracownikiem = to kim jesteś i jakie wartości wyznajesz. Dla przykładu część osób nie podejmie się pracy, w której szef poprosi o poświadczenie nieprawdy nazwiskiem...Podobno ten kto zna dobrze siebie, ten znajdzie pracę swoich marzeń. Obecnie wiele osób zmieniło podejście do pracy. Można wysyłać CV, chodzić na rozmowy, w końcu dostać pracę - ale czy będzie wymarzona? Czy nie zacznie nas frustrować szybko? A może zaplanować swoją pracę? Od czego zacząć? Czy to nie za duże ryzyko? Tak naprawdę, to wszystko zależy od naszego podejścia i planu czym chcemy się zajmować i jak rozwijać.


Zacznij więc od analizy. Na początek to co uwielbiasz robić!

Kartka z dymkami - wypisz na niej wszystkie działania, które uwielbiałeś/łaś uwielbiasz robić - przy których czas pędzi, a Ty w ogóle tego nie zauważasz. Kiedy wypełnisz już kartę lub karty (bo możesz potrzebować więcej) - odpowiedz sobie na pytanie:
  • Co wykonywanie tych działań Ci daje?
  • Czy znajdują się wśród nich takie, które wykonujesz w obecnej pracy?
Obraz

2. Czy znasz się na tym co lubisz robić?

Ok, masz listę. Mnóstwo dymków, a w nich różnych działań. Wśród nich takie, które Cię bardziej pasjonują niż inne. Teraz zadaj sobie pytanie przy każdym z tych działań na ile się na tym znasz i na ile czujesz się w każdym z nich profesjonalistą/stką?

Co Ci wyszło? 
W czym jesteś dobry/dobra?

3. Powiedz mi kim jesteś?

Możliwe, że już spotkałeś się z tym ćwiczeniem - bierzesz kilka kartek (max.10) i wypisujesz na nich swoje role. Jakie? Każdy z nas ma ich wiele. Ja np. jestem coachem, trenerem, wykładowcą, specjalistą PR, przedsiębiorcą, grafikiem, żoną, siostrą, córką… W każdej z ról, które mamy, jest coś fascynującego co sprawia, że jesteśmy niepowtarzalni, gdyż składa się to na nasz całościowy obraz.

Zatem wypisz na kartce wszystkie role i opisz je co w nich jest ważnego, jak je definiujesz, co Cię wyróżnia, jakie działania? Następnie przypatrz się i poszukaj elementów wspólnych? Zanotuj te elementy na osobnej kartce. Jak myślisz czy są obecne w Twojej karierze zawodowej? A jeśli nie to czy powinny się w niej znaleźć byś się dobrze zawodowo rozwijał/rozwijała?

Jakie zawody mają cechy wspólne Twoich ról?

4. Zidentyfikuj swój cel!

Jedno z naszych ulubionych ćwiczeń - za kilka lat dostajesz gazetę, w której na głównej stronie jest artykuł o Tobie! Odpowiedz sobie na pytania:

  • O czym artykuł mówi?
  • Co robiłeś/robiłaś przez te kilka lat do przodu?
  • Jak udało Ci się tego dokonać?
  • Co trzeba było zmienić?

Na koniec wyobraź sobie i napisz na kartce Twój cel jaki wybrzmiał z tego artykułu! Dla przykładu, dawno temu moim celem w tym ćwiczeniu stało się następujące zdanie: Chcę pomagać innym ludziom poprzez inspirowanie ich do zmiany i dobrego.

A co jest Twoim celem?

Obraz
Photo by Roman Kraft on Unsplash
5. Zmień punkt widzenia.

Przyszedł czas na chwilę przełomową. Z dotychczasowych ćwiczeń, analiz zaczyna się wyłaniać obraz tego w jakim kierunku powinieneś planować swoją karierę. I wtedy przychodzi wiele pytań:
  • czy się nadaję?
  • co zrobię jeśli rzucę pracę?
  • jak będę zarabiać?
  • skąd pozyskam klientów?
  • czym ich przekonam do swoich usług?
  • ile czasu zajmie mi przekwalifikowanie?
  • czy na tym zyskam czy stracę?
  • jak odbierze tą decyzję otoczenie?

Nie jesteś w stanie na tym etapie odpowiedzieć w pełni na te pytania - potrzebujesz planu, by się dobrze przygotować. Zmień punkt widzenia. Pomyśl o tym co może się stać, jeśli postanowisz to zmienić? Zobacz siebie, określ drogę, którą masz podążać i zacznij działać.

Jeśli potrzebujesz rozmowy może wpadniesz do nas na coaching?

A za tydzień o analizie rynkowej w kontekście szukania nowej pracy.
0 Comments

UZALEŻNIENIE OD AMBICJI

3/12/2019

0 Comments

 
Obraz
Stawianie sobie ambitnych celów i dążenie do ich realizacji to dobra rzecz... za wyjątkiem sytuacji, w których zaczyna nam szkodzić. Jak pisze Benjamin Shalva w Ambition Addict. How to Go Slow, Give Thanks, and Discover Joy Within najlepszym wskaźnikiem uzależnienia od ambicji jest nadmierna koncentracja w codziennym życiu na momencie, w którym osiągniemy nasz wymarzony cel. I przekonanie, że nasze życie wtedy całkowicie się zmieni. A gdy już go osiągniemy... wybranie kolejnego, nowego celu.

Możemy wybierać różne cele związane z naszymi zarobkami, sytuacją zawodową czy rozwojem naszej firmy. I często nie ma nic złego w samym celu (o wyjątkach za chwilę).  Problemem może być nasza nadmierna koncentracja na celach i powiązanie poczucia własnej wartości i sensu swojego działania z ich osiągnięciem.
 
Co możemy zrobić? Shalva proponuje 5 kroków:

1. Zatrzymaj się

Także dosłownie. Jeśli czujesz nadmierną frustracją związaną z tym co robisz (lub z tym, że robisz za mało lub zbyt wolno) zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech i skoncentruj się na czynności, którą wykonujesz. Nazwij ją (“Teraz piję herbatę”).

  2. Zadbaj o radość z tego, co robisz

A nie z tego, co zamierzasz osiągnąć. Co możesz zrobić dzisiaj związanego z Twoją pracą co sprawi Ci radość? Może refleksja nad Twoim rozwojem, a może podsumowanie kończącego się projektu?

3.  Bądź wdzięczny

Jak możesz okazać wdzięczność swoim współpracownikom za ich pracę dla Ciebie? Jak możesz okazać wdzięczność za coś, co Cię spotkało?

4. Podaruj czas innym osobom

W świadomy sposób powiedz sobie, że w danym momencie czas, który spędzasz z drugą osobą jest czasem dla niej. To Twój dar. Nie będziesz wtedy myślał o innych rzeczach czy celach.

5. Zredefiniuj swoje cele

Cele i plany to dobra rzecz.. za wyjątkiem sytuacji, w których zaczynają nam szkodzić. Wybierz cele, które nie mają charakteru zero - jedynkowego (zamiast zostanę szefem firmy, w której pracujesz możesz zaplanować zajęcie stanowiska zarządczego). Zadbaj o to, by cele były zgodne z Twoimi wartościami.  

Książka Shalvy to propozycja podróży do miejsca, w którym ambicja będzie dla Ciebie a nie Ty dla ambicji. Sama lektura książki to, jak zwykle, tylko i aż początek drogi.

Seweryn
0 Comments

PRACOHOLIZM. Co ZROBIĆ?

3/5/2019

0 Comments

 
Obraz
Adam przyszedł na coaching z pewnym wyobrażeniem tego, co chce osiągnąć. Dzięki spotkaniu z coachem doprecyzował swój cel, zaplanował jego realizację i podniósł swoją motywację do jego osiągniecia.  

Tak wygląda częsty scenariusz spotkań z coachem. Jednak równie często na coachingu „Adam” osiąga przede wszystkim zupełnie inny efekt – lepsze zrozumienie siebie i swojego otoczenia. Na jaką i czyją potrzebę odpowiada realizacja tego celu? Co jego osiągniecie zmiei w otoczeniu Adama? To przykładowe pytania, które mogą mu pomóc w lepszym zrozumieniu siebie.

Wielu z naszych klientów to super kompetentne, osiągające bardzo dużo sukcesów osoby. Część z nich chce osiągnąć jeszcze więcej ignorując fakt, że będzie to oznaczało zrezygnowanie z czegoś, co także jest dla nich ważne (np. zdrowie czy relacje z bliskimi osobami). W skrajnych przypadkach można wręcz mówić o ambicji, która szkodzi. Dzisiaj więc o pracoholizmie i książce jaką chcemy polecić wszystkim, którzy podejrzewają, że dotknął ich lub bliską im osobę: Pracoholicy. Szkoła przetrwania (B. Killinger, Dom Wydawniczy Rebis).

Od razu zaznaczamy, że pracoholizm jest uzależnieniem psychicznym i jako taki wymaga kontaktu z psychoterapeutą a nie coachem. Profesjonalny opis zagadnienia z tej perspektywy można znaleźć na stronie Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

W samej książce można znaleźć wiele inspiracji do przyjrzenia się sobie, swoim bliskim i swojemu środowisku pracy z punktu widzenia pracoholizmu. Zaczynamy od testu, który pozwala na zastanowienie się, w jakim stopniu temat dotyczy nas i bliskich nam osób. Później dowiadujemy się co sprawia, że pracoholizm - to dziwne uzależnienie, bo posiadające przecież jawną aprobatę społeczną - jest coraz częstszy. A na koniec znajdujemy wskazówki do ...pracy nad swoim stosunkiem do pracy. Polecamy wszystkim, którzy czują, że temat może być dla nich ważny.

A do tematu przesadnej ambicji, która szkodzi - i jak sobie z nią radzić - wrócimy za tydzień.

Seweryn
0 Comments
    Obraz

    O blogu

    U nas znajdziecie teksty na temat coachingu.

    Trzech autorów,
    jedna wizja
    coachingu.

    ​Cel by przybliżyć COACHING. 
     Zapraszamy
    do kontaktu!

    ZNAJDZIESZ NAS:

    Archiwa

    June 2020
    April 2020
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018

    Kategorie

    All

    RSS Feed

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT