Może wraz z nadchodzącą wiosną poczuliście, że: - chcecie zmienić pracę, - poszukujecie zawodowej zmiany, - czas na rozwinięcie skrzydeł... Być może przejrzeliście, w ramach naszej serii O!KARIERA, kolejne etapy odkrywania tego co Was motywuje, co jest dla Was ważne. Teraz przyszło kolejne pytanie - jak odkryć nowy pomysł na siebie? Bo pytań jest jeszcze więcej: - jeśli nie obecne zajęcie, to jakie?, - co chcę i mogę zaoferować innym osobom? - co potrzebuje do tego by dokonać dobrej analizy? - jak to będzie wyglądać finansowo? - kto straci, kto zyska? - kto może mi pomóc? Dopiero znalezienie odpowiedzi na te pytania pozwala przejść do kolejnego etapu czyli budowania i wdrażania zaplanowanych i przemyślanych działań. Jeśli jesteście na tym etapie z pomocą przychodzi Wam dzisiejszy wpis, a w nim 5 kwestii w ramach, których przeanalizujecie swój pomysł na siebie. No to zaczynamy! 1. Poznaj siebie Nie tylko zawodowo. To jakim jesteś pracownikiem = to kim jesteś i jakie wartości wyznajesz. Dla przykładu część osób nie podejmie się pracy, w której szef poprosi o poświadczenie nieprawdy nazwiskiem...Podobno ten kto zna dobrze siebie, ten znajdzie pracę swoich marzeń. Obecnie wiele osób zmieniło podejście do pracy. Można wysyłać CV, chodzić na rozmowy, w końcu dostać pracę - ale czy będzie wymarzona? Czy nie zacznie nas frustrować szybko? A może zaplanować swoją pracę? Od czego zacząć? Czy to nie za duże ryzyko? Tak naprawdę, to wszystko zależy od naszego podejścia i planu czym chcemy się zajmować i jak rozwijać. Zacznij więc od analizy. Na początek to co uwielbiasz robić! Kartka z dymkami - wypisz na niej wszystkie działania, które uwielbiałeś/łaś uwielbiasz robić - przy których czas pędzi, a Ty w ogóle tego nie zauważasz. Kiedy wypełnisz już kartę lub karty (bo możesz potrzebować więcej) - odpowiedz sobie na pytanie:
2. Czy znasz się na tym co lubisz robić? Ok, masz listę. Mnóstwo dymków, a w nich różnych działań. Wśród nich takie, które Cię bardziej pasjonują niż inne. Teraz zadaj sobie pytanie przy każdym z tych działań na ile się na tym znasz i na ile czujesz się w każdym z nich profesjonalistą/stką? Co Ci wyszło? W czym jesteś dobry/dobra? 3. Powiedz mi kim jesteś? Możliwe, że już spotkałeś się z tym ćwiczeniem - bierzesz kilka kartek (max.10) i wypisujesz na nich swoje role. Jakie? Każdy z nas ma ich wiele. Ja np. jestem coachem, trenerem, wykładowcą, specjalistą PR, przedsiębiorcą, grafikiem, żoną, siostrą, córką… W każdej z ról, które mamy, jest coś fascynującego co sprawia, że jesteśmy niepowtarzalni, gdyż składa się to na nasz całościowy obraz. Zatem wypisz na kartce wszystkie role i opisz je co w nich jest ważnego, jak je definiujesz, co Cię wyróżnia, jakie działania? Następnie przypatrz się i poszukaj elementów wspólnych? Zanotuj te elementy na osobnej kartce. Jak myślisz czy są obecne w Twojej karierze zawodowej? A jeśli nie to czy powinny się w niej znaleźć byś się dobrze zawodowo rozwijał/rozwijała? Jakie zawody mają cechy wspólne Twoich ról? 4. Zidentyfikuj swój cel! Jedno z naszych ulubionych ćwiczeń - za kilka lat dostajesz gazetę, w której na głównej stronie jest artykuł o Tobie! Odpowiedz sobie na pytania:
Na koniec wyobraź sobie i napisz na kartce Twój cel jaki wybrzmiał z tego artykułu! Dla przykładu, dawno temu moim celem w tym ćwiczeniu stało się następujące zdanie: Chcę pomagać innym ludziom poprzez inspirowanie ich do zmiany i dobrego. A co jest Twoim celem? 5. Zmień punkt widzenia.
Przyszedł czas na chwilę przełomową. Z dotychczasowych ćwiczeń, analiz zaczyna się wyłaniać obraz tego w jakim kierunku powinieneś planować swoją karierę. I wtedy przychodzi wiele pytań:
Nie jesteś w stanie na tym etapie odpowiedzieć w pełni na te pytania - potrzebujesz planu, by się dobrze przygotować. Zmień punkt widzenia. Pomyśl o tym co może się stać, jeśli postanowisz to zmienić? Zobacz siebie, określ drogę, którą masz podążać i zacznij działać. Jeśli potrzebujesz rozmowy może wpadniesz do nas na coaching? A za tydzień o analizie rynkowej w kontekście szukania nowej pracy.
0 Komentarze
Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.
Odpowiedz |
O bloguU nas znajdziecie teksty na temat coachingu. ZNAJDZIESZ NAS:Archiwa
Czerwiec 2020
Kategorie |