O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

NA JAKIE PYTANIE SOBIE DZISIAJ ODPOWIESZ?

JAKI JEST TWÓJ CEL?

11/27/2018

0 Komentarze

 
Obraz
Dziś w ramach serii O!DKRYJ COACHING! konkretnie O CELU. Bo cel sam w sobie jest konkretny i mierzalny. I powiedzmy sobie szczerze, bez niego coachingu by nie było. W chwili kiedy rozpoczynamy sesje coachingowe, Coach zadaje nam to istotne pytanie: Jaki jest Twój cel?
Wtedy pojawiają się różne odpowiedzi, ponieważ różnie definiujemy cel. Często Klientom sprawia to wyzwanie, a jeszcze większym jest odróżnienie celu od działania. Dlatego dobrze przed określeniem dobrego celu odpowiedzieć sobie na trzy pytania. Poniżej spróbuję znaleźć dla Was odpowiedzi i podpowiedzi na te pytania. Zaczynamy!


1. Co to jest cel?

Cel jest pomysłem na przyszły lub pożądany rezultat, który osoba lub grupa osób planuje lub planują osiągnąć. Ludzie dążą do tego by osiągnąć cele w określonym czasie, ustalając terminy. Cel jest w przybliżeniu podobny do oczekiwanego wyniku, który kieruje reakcją lub końcem, który jest obiektem, obiektem fizycznym lub obiektem abstrakcyjnym, i który ma określoną wartość.

Cele kierują uwagę i wysiłek w stronę działań istotnych dla celu. Czasami trudne cele prowadzą do większego wysiłku. Cele definitywnie zwiększają wytrwałość. Wiadomo też nie od dziś, że cele pośrednio prowadzą do pobudzenia/odkrywania i wykorzystania wiedzy i strategii istotnych dla zadania.

To tyle z różnych definicji, a w praktyce cele mogą być różne: indywidualne, zespołowe, grupowe. Ustalanie i planowanie celów wyznacza wizję długoterminową, pośrednią misję i krótkoterminową motywację. Skupia się na intencji, pragnieniu, zdobywaniu wiedzy i pomaga organizować zasoby.

Cel to nie motywacja. Cel to nie działanie.

Do celu dążymy. Cel chcemy osiągnąć.



2. Jaki cel powinien być?

Cel Klienta działa jako samoregulujący instrument, który kieruje planowaniem i skupia myślenie o całości działań. I choć Klient w coachingu jest odpowiedzialny za określenie celu, to Coach czuwa by ten cel był zdefiniowany w poprawny sposób. Żeby to zrobić musi znać zasady ustalania motywujących i osiągalnych celów. Często Klienci pytają: Jak określić ten cel prawidłowo? Wtedy najczęściej korzystamy z najpopularniejszej metody do wyznaczania celów jaką jest SMART (akronim od ang. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound) .

Według założeń tej metody, cel jest:

• Specyficznie zdefiniowany (często używamy zamiennika słowa KONKRETNIE) w ujęciu tego, co uczestnik chce osiągnąć po zakończeniu procesu.
• Mierzalny, aby śledzić postępy w tym kierunku.
•Osiągalny, czyli nie jest niemożliwym celem.
• Istotny dla tej osoby, aby lepiej wykonywać swoją rolę.
• Ograniczony czasowo - czyli ukończony w określonym przedziale czasowym.

Niektórzy twierdzą, że sam coaching jest stworzony dla tego typu określania celów. Dla przykładu kryterium "ograniczenia czasowego", jest trafne ponieważ coaching ma charakter krótkoterminowy, a jego ukierunkowanie zapewnia jego "trafność". Jest konkretny gdyż taki cel łatwiej osiągnąć niż ogólny np. mało konkretne -
 W grudniu schudnę spróbujmy zmienić na: W grudniu 2019 roku, będę ważyć 60 kg.

Tak zdefiniowane cele w coachingu są praktyczne pod względem osiągalności i mierzalne. To istotne, gdyż nie możemy pracować nad celem, który jest nierealny. Ustawienie w ten sposób celu przynosi korzyści procesowi coachingowemu, ponieważ motywuje Klienta i łatwo jest rozpoznać, kiedy cel został osiągnięty.

3. Czy cel może się zmienić w czasie procesu coachingowego?

Tak może się zmienić. I są takie coachingi, w czasie których okazuje się, że cel do którego dążymy nie jest tak naprawdę naszym celem, że pragniemy czegoś innego. Wtedy definiujemy na nowo cel. Dzięki procesowi możemy obserwować czy trzymamy się tego celu czy jednak odchodzimy i “ciągnie” nas do czegoś innego.

Zdefiniowanie celu jest ważne. Najlepiej jeśli w pełni rozumiemy cel i określimy go konkretnie a także efekty jakie chcemy osiągnąć. Będzie posiadał miernik, gdyż dzięki temu będziemy wiedzieć czy go zrealizowaliśmy czy nie, w jakim stopniu itd. Cel będzie też pozytywny, stąd przy tworzeniu go wystrzegamy się słowa nie. Dodatkowo Coach też jest zasobem Klienta, dlatego Klient w określeniu celu może na niego liczyć. Nie zmienia to jednak faktu, że CEL KLIENTA jest tylko jego wyłącznym celem.

A jakie można mieć cele? Na kilku ostatnich sesjach z Klientami padały następujące cele:

W 2019 roku jadę na miesięczny urlop.
W lutym zapisuję się na zajęcia taneczne.
W grudniu otwieram swoją firmę krawiecką.
Obniżam koszty w dziale promocji o 10%.
Publikuję książkę w czerwcu 2019 roku.

Wszystkie te cele zostały określone w czasie teraźniejszym, co ułatwia przybliżenie się do stanu, w którym będziemy. I jeszcze jedno na koniec, ważne jest by nasze cele były doprecyzowane w kwestii efektów, czyli za pomocą czego osiągniemy je, lub w jaki sposób zrealizujemy. Tak by pamiętać o potrzebach własnych ale i innych osób ale o tym jeszcze będziemy pisać.

Jeśli macie swoje spostrzeżenia lub przemyślenia podzielcie się z nami w komentarzu lub na FB. A za tydzień kolejne pytanie: Gdzie jestem? czyli analiza bieżącej sytuacji.


Ewa

0 Komentarze

Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.


Odpowiedz

    Obraz

    O blogu

    U nas znajdziecie teksty na temat coachingu.

    Trzech autorów,
    jedna wizja
    coachingu.

    ​Cel by przybliżyć COACHING. 
     Zapraszamy
    do kontaktu!

    ZNAJDZIESZ NAS:

    Archiwa

    Czerwiec 2020
    Kwiecień 2020
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT