O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

NA JAKIE PYTANIE SOBIE DZISIAJ ODPOWIESZ?

MOTYWACJA A KARIERA ZAWODOWA

2/21/2019

0 Komentarze

 
Obraz
W ostatnim odcinku mieliście szansę zapoznać się ze stworzonym przez nas narzędziem do pracy nad aspiracjami zawodowymi oraz życiowymi. W dzisiejszej odsłonie naszej serii “O!Kariera” zajmiemy się bardzo ważnym tematem z punktu widzenia kariery zawodowej - MOTYWACJĄ.

Na temat samej motywacji zawodowej powstało bardzo wiele książek oraz modeli pracy. Jednak wszystkie te podejścia łączy kilka wspólnych cech. W dzisiejszym wpisie poznacie nie tylko różne spojrzenie na motywatory, ale również dowiecie się jak możecie je wykorzystać w praktyce w swoim życiu.

W ogólności motywatory możemy podzielić na kilka grup w zależności od wybranego punktu odniesienia. Pierwszym sposobem będzie podział ze względu na czynniki motywacyjne oraz higieniczne.

Zazwyczaj rozpoczynając rozmowę na temat motywacji przychodzi nam do głowy czynnik związany z pieniędzmi, który jednoznacznie przekłada się na higieniczność motywacji. Pieniądze motywują! Ale tylko do pewnego stopnia i tylko w określonym rodzaju pracy. Przede wszystkim pieniądze są dobrym motywatorem dla powtarzalnych zawodów oraz nieskomplikowanych działań. Wówczas wyższe zarobki będą przekładać się na nasze większe zaangażowanie. Inaczej sprawa się ma w przypadku prac, tzw. umysłowych. W tym przypadku pieniądze mogą stanowić zarówno czynnik motywujący jaki i demotywujący. Oznacza to, że jeśli będziemy zarabiać mniej niż plasują się nasze oczekiwania (np. poziom posiadanych kompetencji czy potrzeb życiowych) będziemy zdemotywowani. Jeśli jednak osiągamy ogólny poziom satysfakcji wynikający z zarobków, każda kolejna podwyżka nie będzie powodować w nas zwiększonej motywacji czy zaangażowania.

Innymi czynnikami, które można zaliczyć do tzw.
czynników (motywatorów) higienicznych to:
  • bezpieczeństwo pracy,
  • warunki panujące w pracy,
  • zasady firmowe,
  • inne, dodatkowe świadczenia.
Warto tutaj wspomnieć, że czynniki motywujące stanowią podstawę, tak jak w piramidzie Masłowa. Wszystkie kolejne czynniki, które będziemy tutaj omawiać mogą być odczuwane w różnych stopniach po zaspokojeniu motywacyjnych potrzeb podstawowych.

OK! Przejdźmy zatem do kolejnej kategorii czyli motywatorów wewnętrznych. Częściowo mogliście się już z nimi zapoznać podczas przedstawionego przez nas jednego narzędzia związanego z motywatorami. Nasza wewnętrzna motywacja to w ostatecznym rozrachunku wartości, które są dla nas ważne i które rzadko zmieniają się w czasie. Są to stałe aspekty, których spełnienie powoduje w nas wewnętrzne zaangażowanie i naturalną motywację. Każdy z nas posiada inny zestaw motywatorów, jednak również tutaj można wyróżnić kilka elementów wspólnych:

  • Konkretny cel, który stanowi dla nas duże wyzwanie
Zazwyczaj środowiska, w których musimy mierzyć się z czymś nowym, praktycznie na pograniczu niemożliwości stanowią wysoko - motywujące środowiska, w których uczymy się, brniemy do przodu i prawie wszystko jest możliwe.
  • Poczucie wpływu i odpowiedzialności za efekt
Posiadanie możliwości wybierania rozwiązań do stawianych przed nami problemami oraz obserwowanie efektów naszych działań również powodują w nas wewnętrzną motywację do pogłębiania swoich umiejętności, co w efekcie może pozwolić nam na podjęcie jak najlepszej decyzji.
  • Widoczność postęp
Obserwowanie jak nasz wysiłek i praca nabiera kształtu i zaczyna z każdym momentem przypominać naszą początkową wizję działa na nas bardzo motywująco, powodując tym samym powstanie wewnętrznej chęci do kontynuacji pracy nad tym elementem.

Poza tymi trzema w/w elementami istnieją również aspekty specyficzne dla nas jako indywidualnych osób. Są one silnie powiązane z naszymi wartościami, dlatego zazwyczaj będą stanowić bardzo unikalną mieszankę. W kontekście zawodowym mogą to być elementy takie jak:
  • rozwój,
  • mistrzostwo,
  • zaufanie,
  • współpraca,
  • status,
  • autonomia, itd.

Jak zauważyliście motywacja ma wiele odcieni dlatego teraz chciałabym zaproponować Wam wykonanie ćwiczenia. Ćwiczenie to będzie dwuetapowe:

I - Przyjrzyj się motywatorom higienicznym (wymienionym wyżej) i spróbuj odnieść je do swojej obecnej sytuacji.
Które z nich są spełnione?
Które obecnie działają demotywująco?
Co musiałoby się wydarzyć, aby czynniki demotywujące były zaspokojone?
Co możesz zrobić aby zmienić tę sytuację?
Jakie środowisko pracy może pomóc Ci w spełnianiu tych motywatorów?

II - Skorzystaj z jednego z ćwiczeń opisanych TUTAJ: 
Jako wynik będziesz mieć listę swoich obecnych wartości/motywatorów. Zastanów się teraz czym one są?
Jaka jest ich definicja?
Jakie kryteria muszą się pojawiać, żebyś mógł powiedzieć, że są one spełnione? Po czym poznasz, że dana wartość jest realizowana?

III - Patrząc na kryteria i każdą wartość określ teraz w skali od 1-10 jaki jest obecny poziom realizacji danej wartości. Co oznacza dla Ciebie ta wartość?

IV - Jako ostatni element zastanów się gdzie chciałbyś się znaleźć za miesiąc/dwa/rok? Zaznacz no powyższej skali tę wartość. Czym będzie ta liczba?

Podsumuj ćwiczenie odpowiadając na poniższe pytania:
Jakie środowisko może zapewnić Ci realizację Twoich potrzeb?
Co czujesz patrząc na wyniki swojej pracy?

A na koniec zadaj sobie pytanie:
Co zrobisz już dziś aby przybliżyć się do bardziej zmotywowanej wersji siebie?

Trzymam kciuki za Twoje postanowienie!
Katarzyna

0 Komentarze

Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.


Odpowiedz

    Obraz

    O blogu

    U nas znajdziecie teksty na temat coachingu.

    Trzech autorów,
    jedna wizja
    coachingu.

    ​Cel by przybliżyć COACHING. 
     Zapraszamy
    do kontaktu!

    ZNAJDZIESZ NAS:

    Archiwa

    Czerwiec 2020
    Kwiecień 2020
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT