Dzisiejszy wpis będzie kontynuacją odcinka z poprzedniego tygodnia. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji się z nim zapoznać to zapraszam do przeczytania go tutaj.
Wspomniałam o kontynuacji a tak naprawdę powinnam uściślić, że dzisiejszy wpis to rozszerzenie o dwa kolejne narzędzia, które mogą okazać się bardzo pomocne w procesie diagnozowania swojej ścieżki kariery. Jednocześnie pisząc ten post zastanawiałam się nad wieloma testami, metodami, które są bardzo wartościowe w kontekście kariery, jednak zdecydowałam się na wybranie tych konkretnych dwóch z kilku powodów. Przede wszystkim są to sposoby, które mają wiele wymiarów. Ich wyniki możesz wykorzystać w wielu sytuacjach i na różnych etapach swojego życia. Są to również narzędzia, z którymi możesz aktywnie pracować, które pozwalają zmieniać codziennie stawać się lepszym (nie tylko w kontekście kariery zawodowej). Zanim jednak przejdziemy do konkretów odszukaj swoją kartkę szczęścia. Popatrz na kartkę i zastanów się przez moment: Co widzisz? Czym jest dla Ciebie szczęście dzisiaj? Masz? Zatem wyruszamy do wspólnego odkrywania kolejnych narzędzi! 1. Test Gallupa Mimo, że ta nazwa funkcjonuje globalnie, test w tym przypadku jest sformułowaniem bardzo niefortunnym, ponieważ nie można go nie zdać, a jego wynik zawsze będzie pozytywny. Jest to tak naprawdę kwestionariusz lub badanie, które możemy wykorzystać do pracy nad swoimi mocnymi stronami (jego angielska nazwa brzmi: CliftonStrengths). Narzędzie to pozwala na odkrycie naszego indywidualnego profilu talentów. Przy rozwijaniu znaczenia słowa talent warto posłużyć się filozofią StrengthsFinder stworzonej przez Donalda Cliftona w ramach Instytutu Gallupa. Talent w ich rozumieniu jest naszym wrodzonym oraz powtarzalnym sposobem reagowania, myślenia czy działania. Przyjmuje się, że nasze talenty rozwijają się do 22 roku życia. Co może dać badanie? Przede wszystkim zrozumienie jakie są nasze talenty. Donald Clifton wyróżnił 34 rodzaje unikalnych talentów. Każdy z nas ma pewną wewnętrzną hierarchię talentów. Jedną w nas dominują inne całkowicie się nie uaktywniają. Mając już listę talentów możemy rozpocząć aktywną pracę w przekuwaniu ich na nasze mocny strony. Korzystając z modelu przedstawionego, m.in. przez Dominika Juszczyka, który jest certyfikowanym trenerem instytutu Gallupa, talenty w połączeniu z wiedzą i umiejętnościami przekuwają się w nasze mocne strony. A więc docelowo badanie, poprzez świadomą pracę nad naszymi wrodzonymi talentami, może dać nam szeroki rozwój naszych mocnych stron. Warto tutaj również nadmienić, iż talenty mogą mieć co najmniej kilka stanów: dojrzałość, jasna i ciemna strona. Talenty dojrzałe będziemy mogli wykorzystywać efektywnie w różnych sytuacjach. Natomiast talenty, które jeszcze nie są w nas dojrzałe mogą nam nawet przeszkadzać – dlatego właśnie tak ważna jest praca nad nimi. Skąd wziąć test? Jak wygląda? Obecnie dostępne mamy dwie wersje testu:
Co zrobić po zrobieniu testu? Tutaj opcji jest bardzo wiele jednak najważniejsze z nich jest aktywna praca nad przekuwaniem najważniejszych talentów w nasze mocne strony. Przede wszystkim jest to budowanie wiedzy i umiejętności, które usprawniają działanie naszego talentu. W tym przypadku pomocna może okazać się praca z Coachem, gdzie będziemy mogli pogłębić definicję talentów o nasz konkretny przypadek, oraz pracować nad motywacją czy ukierunkowanym działaniem. A jak to wygląda w kontekście kariery? Nie da się jednoznacznie przełożyć talentów do określonego zawodu. Jednak można odnaleźć role, w których określone talenty mogą okazać się dużą wartością. Dodatkowo dzięki naszemu wewnętrznemu zrozumieniu talentów możemy kreować naszą ścieżkę kariery w taki sposób aby z jednej strony pogłębiać swoje mocne strony a z drugiej strony usprawniać te na których nam zależy, a obecnie są słabiej rozwinięte. Świadome i aktywne planowanie kariery jest kluczem do sukcesu. 2. Test Kolorów Drugie narzędzie, z którym chciałabym się z Wami podzielić jest test kolorów. Narzędzie to zostało stworzone przez dr Taylora Hartmana, który wyróżnił cztery podstawowe typy osobowości i połączył je z czterema kolorami:
Cechy poszczególnych kolorów: - Czerwony - Przywódca: Zalety: Samodzielność, Zdolności przywódcze, Umiejętność rozwiązywania problemów, Umiejętność myślenia strategicznego Wady: Brak cierpliwości, Upór, Gadulstwo, Skłonności do manipulacji, Skłonność do ryzyka. - Biały - Wizjoner: Zalety: Komunikatywność, Dobry słuchacz, Przyjazność, Wierność, Lojalność, Altruizm, Wysoki iloraz inteligencji emocjonalnej Wady: Zaborczość i pamiętliwość, Niezdecydowanie, Niskie zdolności zarządzania ludźmi, Szybkie nudzenie się, Brak przejawiania inicjatywy. - Niebieski - Analityk: Zalety: Sumienność, Dyscyplina, Solidność, Uporządkowanie, Zdolności analityczne, Uprzejmość i dyplomacja Wady: Skłonność do „zatapiania się” w szczegółach, Unikanie konfrontacji i kontrowersji, Niski poziom odporności na stres, Pesymizm, Wrażliwość na krytykę. - Żółty - Pomysłodawca: Zalety: Optymizm, Entuzjazm, Komunikatywność, Pewność siebie, Pomocniczość i towarzyskość, Wady: Chaotyczność działań, Niski poziom skupienia, Impulsywność, Brak analizowania potencjalnych problemów, Rzadkie planowanie rozwiązań. Test kolorów w kontekście kariery? Mając wyniki testu kolorów oraz cechy charakterystyczne dla każdego koloru można pochylić się nad rozpisaniem sobie potencjalnych zawodów, w których dane cechy będą się świetnie sprawdzać, a następnie przeciąć to z naszą osobowością. Ten test, w pewnym stopniu pozwala zawęzić nasze możliwości zawodowe do tych, w których świetnie będziemy się sprawdzać. Z drugiej strony może okazać się świetnym narzędziem diagnostycznym - np. praca nad obszarami trudnymi, które pozwolą nam zdobyć wymarzoną pracę (nie znajdująca się w naszym dominującym kolorze). Co dalej? W tym miejscu zachęcam Was do skorzystania z któregoś z podanych narzędzi, gdyż są one bardzo wartościowe nie tylko w kontekście kariery zawodowej. Pamiętajcie również, że samoświadomość jest tylko początkiem, a nie stacją końcową na drodze rozwoju zawodowego. Działajcie! A już w kolejnym tygodniu, dalej w ramach serii O!Kariera zajmiemy się aspiracjami zawodowymi oraz sposobami na odkrywanie ich na nowo. Katarzyna
0 Komentarze
Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.
Odpowiedz |
O bloguU nas znajdziecie teksty na temat coachingu. ZNAJDZIESZ NAS:Archiwa
Czerwiec 2020
Kategorie |