O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

NA JAKIE PYTANIE SOBIE DZISIAJ ODPOWIESZ?

PROSZĘ PAŃSTWA, PRZEDSTAWIAM COACHING GRUPOWY I ZESPOŁOWY

11/8/2018

0 Komentarze

 
Obraz

Jakiś czas temu rozmawiałam z jednym z menedżerów dużej korporacji na temat pracy z zespołami. Rozmawialiśmy o tym, jak ważny jest rozwój ludzi, z czego wynika motywacja indywidualna i jak przekłada się na motywację i zaangażowanie jednostek w pracę zespołu. Mówiliśmy także o dawaniu przestrzeni do rozwoju oraz o tworzeniu samo-organizujących się zespołów. W skrócie mogłabym określić tę rozmowę tematem: Jak budować zwinną i uczącą się organizację poprzez pracę z ludźmi. W trakcie rozmowy padło wiele znanych teorii, twierdzeń, cytatów, przykładów z naszych doświadczeń. Rozmowa z jednej strony trudna, a z drugiej szeroka. W pewnym momencie otrzymałam pytanie: No to, co w takim układzie proponujesz? Tutaj zapadła chwila długiej i niewygodnej ciszy. Hmmm, co ja proponuje? W mojej głowie następowało przeniesienie do innego wymiaru. Jednoczesne łączenie faktów, argumentów, wyzwań, które zostały wspomniane w tzw. motywujący natłok. W pewnym momencie wykrztusiłam z siebie hasło: Coaching! Poczułam się prawie, jak wielki myśliciel starożytnej Grecji, który wykrzykuje hasło „Eureka”...

Wspomniana historia dotyczyła wprowadzenia coachingu zespołowego oraz grupowego, jako formy pracy rozwojowej w firmie. Zanim jednak ruszyła konkretna praca wdrożeniowa musieliśmy zadbać o zbudowanie odpowiedniego poziomu zrozumienia wśród liderów oraz potencjalnych odbiorców. Dzisiaj chciałabym ten temat przybliżyć również Wam. Zaczynając od początku, warto dokonać analizy znaczenia dwóch poniższych słów.

GRUPA VS. ZESPÓŁ?

Grupa jest to pewna zbiorowość, którą łączy określona więź. Grupa może być stworzona na potrzeby danego wydarzenia. Tutaj przykładowo uczestnicy danej konferencji będą stanowić grupę, którą łączy bycie uczestnikiem tego wydarzenia. Ta więź będzie stworzona na potrzeby tego wydarzenia i trwać będzie tak długo, jak długa będzie konferencja. Grupą może być też szkoła, gdzie wszystkich uczniów łączy uczęszczanie do tej samej placówki. Grupą będą też osoby znajdujące się w tramwaju nr 50 w poniedziałkowy poranek. Łączy ich wspólne przemieszczanie się tym samym tramwajem. Jak widać, grupa to pojęcie bardzo szerokie i ogólne. W każdej organizacji można wyodrębnić różnego rodzaju grupy. Pozostaje pytanie, kiedy dana grupa staje się zespołem?  Aby odpowiedzieć na nie warto posłużyć się definicją zespołu.

Zespół jest to grupa ludzi, która pracuje wspólnie nad osiągnięciem określonego celu. Zespół w swojej naturze jest jednostką wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju. Celów zespołów może być tak dużo, jak dużo jest różnych zespołów. Mamy zespoły edytorskie, muzyczne, techniczne, eventowe itp. Przykładowo celem określonego zespołu inżynieryjnego może być zaimplementowanie wymagań klienta w jak najkrótszym czasie.

Obie z tych definicji są do siebie zbliżone. Jak więc odróżnić te dwa byty? Dzięki podejściu do CELU! W grupie, każda osoba będzie mieć i realizować swoje własne cele. Przychodząc na konferencję każdy szuka czegoś innego, w celu spełnienia swoich określonych potrzeb. Natomiast w zespole wszyscy realizują jeden wspólny określony cel.

Obraz

CZYM ZATEM JEST COACHING GRUPOWY A CZYM COACHING ZESPOŁOWY?

Podobnie jak w klasycznej sesji coachingu indywidualnego, każda sesja coachingu grupowego i zespołowego będzie oparta o cel, wokół którego będzie toczyć się dyskusja.
                                                                   
W coachingu grupowym cel może być ustalony przez grupę, (jeśli są w stanie dojść do jednego tematu … a z tym bywa różnie) lub wyznaczony wcześniej (wówczas przychodzą na niego tylko osoby, które są zainteresowane danym celem). Przykładowo może to być: Praca nad motywacją zawodową, Zmiana pracy, Godzenie życia zawodowego z rolą rodzica, itd. Tematy mogą być zarówno zawodowe jak i życiowe. Podczas takiej sesji, temat jest wspólny jednak każdy z uczestników pracuje indywidualnie oraz wychodzi ze swoimi własnymi przemyśleniami i działaniami. Coach nie będzie tutaj tylko coachem, ale również będzie przejmować role facylitatora oraz moderatora. Musi być w stanie prowadzić grupę przez proces, a co za tym idzie świetnie rozumieć dynamikę pracy z grupą. Zazwyczaj pojawią się tutaj różne ćwiczenia, gry pozwalające na aktywizację oraz zanurzenie uczestników w ich własną świadomość. Kluczowym elementem tej sesji oprócz wykonanej pracy nad własnym tematem jest czerpanie z energii pozostałych uczestników. Każda osoba ma własne przemyślenia, doświadczenia, perspektywy. Sesja grupowa pozwala na wzajemne wsparcie oraz motywację uczestników poprzez bezpośredni dostęp do nowych perspektyw. Jest to świetna możliwość na patrzenie szerzej oraz widzenie siebie głębiej.

W coachingu zespołowym zespół stanowi niepodzielną jednostkę, która pracuje wspólnie nad określonym tematem/celem. Zespół wyznacza sobie cel. Każdy zespół jest wyjątkowy, ale również inny w swojej istocie. Ta wyjątkowość stanowi dla nich ogromne pokłady możliwości oraz kreatywności.
Coaching zespołowy może być zarówno procesem, pojedynczą sesją jak również regularną pracą, która pozwala na ciągłe usprawnianie się zespołu. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że coachingowe podejście do pracy z zespołem daje temuż więcej możliwości niż niejedno narzędzie. Pozwala na czerpanie wartości z samoorganizacji – kreatywności, wiedzy i doświadczeń. Nawet jedna głęboka sesja otwiera nowe możliwości.
Jeśli miałabym określić jednym zdaniem, co daje sesja coachingu zespołowego to w języku angielskim często określamy to przez słowo „empowerment”, co oznacza możliwość zaangażowania się i budowania odpowiedzialności. A przecież o to chodzi w budowaniu sprawnych zespołów i uczących się organizacji społecznych.

A PODOBIEŃSTWA?

W obu rodzajach coachingu, Coach będzie przejmował także role facylitatora oraz moderatora, które pozwolą na strukturyzowanie sesji oraz głębszą pracę grupy. Takie sesje są znacząco dłuższe porównując do coachingu indywidualnego. Dlaczego? Między innymi ze względu na większą liczbę uczestników. Wtedy zachodzi potrzeba większej przestrzeni na wypowiedzenie się oraz poznanie perspektywy wszystkich uczestników. Standardowo taka sesja trwa kilka godzin. Jeśli decydujemy się na ciągłą pracę z zespołem (przy regularnie odbywających się sesjach) to czas potrzebny na prace zespołu znacząco się skróci. Taka sesja w trybie ciągłym może potrwać wtedy zaledwie 1.5 h. Pamiętajmy, że często dochodzi tutaj wymiar dojrzewania zespołów, – czyli tego gdzie w danym momencie znajduje się dany zespół. Zespół, który dopiero się formuje, potrzebuje dużo więcej czasu na pracę, wglądy, budowanie świadomości oraz tożsamości niż zgrany, znający się zespół, który usprawnia się ciągle.
​
W kolejnych tygodniach pochylimy się nad różnymi aspektami coachingu grupowego i zespołowego. Już dziś serdecznie zapraszam Was do lektury postów!  


Katarzyna
0 Komentarze

Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.


Odpowiedz

    Obraz

    O blogu

    U nas znajdziecie teksty na temat coachingu.

    Trzech autorów,
    jedna wizja
    coachingu.

    ​Cel by przybliżyć COACHING. 
     Zapraszamy
    do kontaktu!

    ZNAJDZIESZ NAS:

    Archiwa

    Czerwiec 2020
    Kwiecień 2020
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT