O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

NA JAKIE PYTANIE SOBIE DZISIAJ ODPOWIESZ?

TWOJE LEPSZE DECYZJE

11/28/2018

0 Comments

 
Obraz
Codziennie podejmujemy ogromną ilość decyzji. Część z nich ma niezbyt istotne konsekwencje (Jakie skarpety dzisiaj założę?); inne są dość ważne (Jak zachować się wobec trudnego współpracownika? Czy zmienić pracę?). Dzisiaj zajmiemy się tym, jak zadbać o to, by zmniejszyć ilość błędnych, istotnych dla nas decyzji. Pomocny będzie bestseller braci Heath - “Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy” (MT Biznes).

Autorzy zidentyfikowali cztery najczęstsze błędy popełniane w ramach podejmowanych decyzji:
  1. branie pod uwagę zbyt małe liczby opcji;
  2. szukanie tylko takich informacji, które potwierdzą nasze poglądy;
  3. uleganie bieżącym emocjom;
  4. zbyt duża wiara w swoją opinię.

Wyobraźmy sobie, że jestem jednym z tych nielicznych Polek i Polaków, który odczuwa frustrację w pracy; ma bowiem poczucie, że zarabia zbyt mało. Pierwszym błędem byłoby zrezygnowanie z pracy bez rozważenia innych opcji. Drugim, szukanie tylko takich informacji, które potwierdzałyby moją frustrację (porównanie zarobków tylko do tych znajomych, którzy zarabiają najwięcej). Trzecim, podjęcie szybko decyzji o rezygnacji z pracy pod wpływem tej frustracji. A ostatnim brak weryfikacji opinii, że u obecnego pracodawcy zarabiam za mało i gdzie indziej otrzymam korzystniejszą ofertę.

Oczywiście może być tak, że natychmiastowa decyzja o odejściu z pracy będzie słuszna. Ale nie musi taką być. Warto ją przeanalizować minimalizując ryzyko któregoś z powyższych błędów poprzez zadanie sobie czterech pytań - zastosowanie procesu proponowanego przez braci Heath:

1. Jakich opcji jeszcze nie dostrzegam?

Jeśli rozważamy tylko jedną opcję, niemal zawsze oznacza to, że widzimy ich zbyt mało. Na przykład, mogę porozmawiać z przełożonym o podwyżce lub zmianie stanowiska w obecnej organizacji.

 2.  Jak mogę zweryfikować swoją opinię?

Cenne jest skonfrontowanie się z informacjami, które mogą podważyć mój punkt widzenia. Mogę porozmawiać z osobami, które pracują na podobnych stanowiskach w innych firmach. Albo spróbować zweryfikować czy faktycznie istnieją dla mnie bardziej atrakcyjne możliwości.

3. Co pozwoliłoby mi nabrać dystansu do tej decyzji?

Z reguły upływ czasu pomaga nabrać dystansu - nawet wyobrażony: zastanowię się, jak będę czuł się z taką decyzją za tydzień, rok i za 10 lat? Mogę także spojrzeć z innej perspektywy; wyobrazić sobie dobrego przyjaciela w podobnej sytuacji i zastanowić się, co bym mu poradził.

4. W jaki sposób mogę przygotować się na błąd?

Błędne decyzje podejmujemy dużo częściej niż byśmy tego chcieli. Warto więc przygotować się na taką możliwość. Przede wszystkim, jeśli faktycznie odejdę z pracy, dam sobie możliwość powrotu do niej, nie paląc za sobą mostów. Mogę też po rozmowie z przełożonym podjąć decyzję o pozostaniu w pracy na najbliższe pół roku. Jeśli do tego czasu nie zauważę istotnych zmian w swoim wynagrodzeniu, odejdę.

Książka “Decyduj!” zawiera dużo więcej technik i wskazówek pomagających podejmować lepsze decyzje. Na stronie autorów można znaleźć także anglojęzyczne materiały towarzyszące książce.


Seweryn

0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    Obraz

    O blogu

    U nas znajdziecie teksty na temat coachingu.

    Trzech autorów,
    jedna wizja
    coachingu.

    ​Cel by przybliżyć COACHING. 
     Zapraszamy
    do kontaktu!

    ZNAJDZIESZ NAS:

    Archiwa

    Czerwiec 2020
    Kwiecień 2020
    Maj 2019
    Kwiecień 2019
    Marzec 2019
    Luty 2019
    Styczeń 2019
    Grudzień 2018
    Listopad 2018

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT