O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

SOCIAL MEDIA/MEDIA RELATIONS

5 narzędzi, które usprawnią Wasze działania w social media (i nie tylko)

1/25/2015

0 Komentarze

 
Dziś chcę Wam zaproponować kilka narzędzi, które pomogą uatrakcyjnić Wasz przekaz m.in. na stronie, fanpage’u czy w prezentacji. W większości przypadków obsługa jest prosta i do tego darmowa (więc tym bardziej polecam NGO’som). Nie trzeba być specem od grafiki, języka HTML, CSS’ów i innych by stworzyć na potrzeby organizacji ciekawe grafiki, infografiki dla mediów, czy animacje o działaniach. Zatem do dzieła!

1.Pixlr.com

Odkryłam go przypadkiem w zeszłym roku, kiedy potrzebowałam szybkiego narzędzia do rysowania online a nie miałam pod ręką Bamboo Paper’a. Jest to bardzo intuicyjne narzędzie i proste w obsłudze (definitywnie coś więcej niż Paint ) do tworzenia grafiki ale i przede wszystkim do obróbki zdjęć. Jeśli w Waszej organizacji jest ktoś, kto zajmuje się grafiką na potrzeby strony czy social mediów, to polecam to narzędzie. Całą rodzinę programów możecie odkryć na https://pixlr.com/
Obraz
2.Many Eyes

 
O Many Eyes pisałam Wam już przy okazji jednego z postów na fanpage’u Promuj NGO! Jest to narzędzie bardzo przyjazne w obsłudze, dzięki któremu możecie przedstawić w ciekawy sposób Wasze dane np. poprzez: chmurę słów, drzewa słów czy wykresów itp. Pozytywne zaskoczenie gwarantowane (np. na spotkaniu zarządu fundacji). A wszystko to bez skomplikowanej instrukcji obsługi – wystarczy tylko wgrać bazę danych. Jeśli z jakiś powodów nie chcecie korzystać z narzędzia online to proponuję Wam darmowe narzędzie Tableau do pobrania na dysk.
Obraz
3.Programy do tworzenia infografik: Piktochart/Easel.ly i inne…

Infografiki to obecnie jedna z najmodniejszych form komunikacji. Jest coraz więcej darmowych programów do zrobienia ciekawych grafik. Jednak by zrobić taką, która skutecznie prześle nasz komunikat do odbiorcy to sztuka. Oprócz głównych zasad dobrej infografiki, o których będę wkrótce pisać trzeba też pamiętać o ćwiczeniach. Im więcej będziemy tworzyć, „bawić się” słowami i tekstem tym lepszą informację graficzną stworzymy. Klikając tutaj możecie zobaczyć jedną z pierwszych moich infografik stworzonych w Easel.ly.

Picture
4. Bit.ly

Obecnie przyjęło się, że w social mediach (szczególnie na FB i Twitterze) nie wklejamy długich linków ale je skracamy. Do tego właśnie służy Bit.ly. Dlaczego? Po pierwsze, krótszy link zajmuje mniej miejsca i dzięki temu nasz post jest bardziej atrakcyjny (= więcej kliknięć). Po drugie, no coż… dzięki bit.ly sprawdzamy czy nasze statystki, które podaje FB są prawdziwe. Zazwyczaj okazuje się, że różnią się znacznie ale to już inna historia…

5. Powtoon


Jeszcze kilka lat temu zrobienie animacji nie było takie łatwe. Dziś już każdy może ją zrobić i to w różnej formie np.: ciekawa opowieść na temat naszych działań, podsumowanie roczne w skrócie czy zaproszenie na szkolenie. Wystarczy kanał na YT i voila! Warto też podkreślić, że obowiązuje tutaj zasada taka jak przy infografikach, czyli tworzymy wtedy, kiedy mamy już opracowany przekaz. A tutaj możecie obejrzeć naszą animację na Powtoon.






0 Komentarze

NGO’SY A DRZEMIĄCA MOC W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

1/15/2015

0 Komentarze

 
Kilka lat temu znajomi założyli firmę, która miała oferować szkolenia z mediów społecznościowych. Niestety, początkowo szaleństwa nie było. Trudno im było dotrzeć do osób, które chciałyby w takowych zajęciach brać udział. Odpowiedź na ich ofertę można było zawrzeć w następującym zdaniu: „Szkolenie? Niby co, z Fejsbuka? A po co mi? Umiem założyć profil…” A jednak udało się. Osoby, które zdecydowały się na to szkolenie nie wyszły z niego zawiedzione. Dowiedziały się jak mogą wykorzystać media społecznościowe do celów zawodowych. Preferowany format zdjęcia czy zrobienie kampanii po tym szkoleniu to już nie była „czarna magia”.

Tak było kilka lat temu. A czy teraz jest inaczej? Czy patrząc „na nasze podwórko”  organizacje pozarządowe zdają sobie sprawę z możliwości, jakie dają im media społecznościowe? Na pewno to się zmienia, choć nadal spotykam się z artykułami, opiniami, że ngosy nie wykorzystują możliwości jakich dostarczają im media społecznościowe. Wszystkie organizacje, które konsultuję  sprawdzam także pod względem obecności ale i efektywności w social mediach I tłumaczę dlaczego pisanie postów o 1 nad ranem (tak, są takowe organizacje) nie jest optymalne. Dlatego przekonuję nieprzekonanych do mediów społecznościowych, które są pochłaniające czasowo ale jednocześnie potrzebne. Dlaczego, i co w nich takiego niesamowitego - o tym w kolejnych postach. Dziś zaczynamy od standardu, czyli:


Obraz
1. Jaki jest cel Twojego postu?

Pomocne mogą być odpowiedzi  na trzy poniższe pytania:

- O czym chcesz powiedzieć?

- Do kogo chcesz to powiedzieć?

- Co dzięki Twojemu postowi zyskają Twoi odbiorcy?

2. Upewnij się, czy wybrałeś dobrze?

Czy to medium społecznościowe jest odpowiednie dla nas? No właśnie. To pytanie powinno pojawić się jeszcze przed pierwszym. Wybór istotny szczególnie na odbiorców naszych komunikatów. O tym szerzej w kolejnym poście - Social media bez liku więc który wybrać?.

3. Używaj słów kluczowych

Słowa kluczowe, które są ważne dla celów strategicznych Twojej organizacji. Nie posiadacie takowych? Zajrzyjcie więc tutaj.

4. „Licz się ze słowami”

Dosłownie licz słowa. Pisz konkretnie. Opowiedz swoją historię bez niepotrzebnych szczegółów. Prosty przekaz to przekaz najlepszy.

5. Linkuj z głową

Masz długi link? Skróć np. poprzez https://bitly.com/ Nie zasypuj odbiorców duża ilością linków, przekierowań. Podobno dobra reguła to jeden przekaz – jeden link.

6. Bądź królem kontekstu

Post będzie atrakcyjniejszy, kiedy będziesz używał „tła”. Wszelkie stosowanie hastagów, kluczowych słów, ważnych topiców itp. mile widziane.

7. Grafika! Grafika! Grafika!

Wiem, powtarzam się - ludzie czytają obraz a oglądają tekst. Rozmiar zdjęcia ma często duże znaczenie. Niech zdjęcie, grafika będzie dopełnieniem tego, co chcesz powiedzieć.

8. Wystrzegaj się „żebrolajków”

Żebrolajki to posty, w których błagamy/domagamy się polubienia statusu w sposób szokujący i niesmaczny.

To tekst ma przyciągać uwagę, zwłaszcza jeśli odrzucamy marketing i wybieramy PR to pamiętajmy, że to długofalowe działanie. Stąd, jeśli ktoś Wam obiecuje, że prowadząc Wasz Fanpage w kilka miesięcy pozyska dla Was 20 000 tys. lajków to prawdopodobnie macie do czynienia z naciągaczem i iluzjonistą w jednym.

O tym szerzej będę pisać przy kryzysach…

9. Pamiętaj o autentyzmie

Szczerość jest w cenie. Pamiętajmy, że to o czym piszemy „pracuje” na nasz wizerunek jaki będą mieli odbiorcy po przeczytaniu posta.

10. Uczmy się!

Media społecznościowe w PL to nadal miejsce gdzie wiele musimy się nauczyć... Warto pamiętać, że social media ze względu na swój charakter „ewoluują” i są poddawane różnym zmianom. Im więcej czytamy, komentujemy czy udostępniamy, tym lepiej będziemy orientować się w temacie.




0 Komentarze

    Archives

    Luty 2016
    Styczeń 2016
    Listopad 2015
    Październik 2015
    Lipiec 2015
    Marzec 2015
    Luty 2015
    Styczeń 2015
    Grudzień 2014

    Categories

    Wszystkie

    Kanał RSS

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT