O!PRACOWNIA
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT

SOCIAL MEDIA/MEDIA RELATIONS

5 WSKAZÓWEK DLA PISZĄCYCH INFORMACJĘ PRASOWĄ (IP)

7/10/2015

0 Komentarze

 
Relacje z mediami są bardzo istotne dla organizacji pozarządowych. Tak jak media są potrzebne nam, tak my jesteśmy potrzebni mediom. Istotne jest by od początku nawiązywać pozytywny kontakt z mediami . Nie powinniśmy też zapominać o tym  ze ten kontakt trzeba podtrzymywać (a nie tkwić w ciszy medialnej). Organizacje, dzięki mediom mogą komunikować o swoich działaniach. Powodów do napisania informacji prasowej może być mnóstwo - jak choćby organizacja eventu, happeningu czy rekrutacja do nowego projektu. Z drugiej strony IP nie piszemy ot tak, na każdy temat. Potrzebujemy dobrej informacji a najlepiej by był to gorący komunikat.

Poniżej zebraliśmy dla Was 5 wskazówek, o których warto pamiętać przy tworzeniu informacji prasowej.

Obraz

1. News.

 Najlepiej chwytliwy. Krótki i zrozumiały dla odbiorców. Przed napisaniem informacji do mediów warto przemyśleć o czym chcemy powiedzieć, co jest dla nas ważne w tym komunikacie. Zarówno tytuł jak i lead powinny być opracowane bardzo dokładnie bo są najchętniej czytane przez dziennikarzy. Jeśli pierwsze zdanie leadu zawiera najbardziej nośne informacje połowa sukcesu za nami.

Obraz
2. Reguła Piramidy. 

IP powinna być napisana prostym, spójnym i jasnym językiem. Pisząc ją odpowiadajmy na następujące pytania
(5 W):


- co?
- kto?
- kiedy?
- gdzie?
- jakie są skutki?

         
3. Język.


Piszemy w 3 osobie - lepiej unikać zwrotów "my", "nasza" itd. Nie używamy żargonu. Warto pamiętać o słowach kluczowych – najważniejsze umieszczamy w nagłówku. Podlinkowuj i bolduj frazy i kluczowe słowa. Optymalnie tekst powinien zawierać 250 - 400 słów.

4. "Ramki".

Jeśli piszesz o nowo powstałej organizacji dołączaj jej logo (wzmocnienie wizerunku). Jeśli piszesz relację z happeningu to dołączaj zdjęcia. Im więcej prześlemy tzw. ramek jak infografiki czy kalendaria tym atrakcyjniejszą będzie informacja prasowa.

5. Zawartość.

W IP jeśli piszemy o czymś istotnym warto odwołać się do opinii ekspertów (istotna autoryzacja wypowiedzi). W sytuacji gdy piszemy o badaniach powołujmy się na konkretne dane. Tekst powinien być dopracowany także pod względem danych kontaktowych do osoby, która udzieli więcej informacji na temat.

Powodzenia w pisaniu!


0 Komentarze

    Archives

    Luty 2016
    Styczeń 2016
    Listopad 2015
    Październik 2015
    Lipiec 2015
    Marzec 2015
    Luty 2015
    Styczeń 2015
    Grudzień 2014

    Categories

    Wszystkie

    Kanał RSS

    NAPISZ DO NAS​:

Wyślij
  SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ 
BIURO@OPRACOWNIA.COM
  • STRONA GŁÓWNA
  • O MNIE
    • OFERTA
  • COACHING
  • KONTAKT